Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Ivana: „Holanďania vo všeobecnosti veľa nejedia, veľa sa hýbu, všade chodia na bicykli, čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sú poväčšine vo výbornej kondícii.“

No comment (som krásna ja viem) :D :D :D

Ivana Matíková je spontánna (šalena) baba, ktorá má rada pohodičku, slnko a nejaké to pivko.  Pochádza z Košíc, no už počas vysokej školy cestovala a študovala mimo Slovenska. Iva žije už vyše dvoch rokov v Amsterdame. Minulý týždeň som bola navštíviť mesto a Iva bola na zozname. Vyzerá to tak, že je dosť spokojná a túlavé topánky na istý čas odložila do skrine.

Ivi (bohyňa kráľovna), bakalárske štúdium si začala v Bratislave, potom si bola istý čas v Prahe, v Taliansku a teraz si v Amsterdame. Cez aké študijné programy si vycestovala? A čo Amsterdam? Prečo si sa rozhodla tam istý čas pobudnúť?
Cez bakalárske štúdium, ktoré som absolvovala v Bratislave, som bola na polroka v Nemecku cez program Erasmus. Tam sa mi to celkom páčilo, ale tušila som, že Európska únia by ešte mohla viac prispieť k môjmu štúdijnému rozvoju ( :D :D) a nadobúdaniu interkulturálnych skúsenosti (hahahaha). Počas magisterského štúdia v Prahe som získala štipendium (program Freemover), ktorý ma zaviedol na polroka do talianskeho mesta Pisa. Ešte počas magistra v Prahe som sa prihlásila na ďalšie štipendium na magistra Ekonometrie na VU Amsterdam, ktoré sa mi tiež podarilo dostať :) Po skončení všetkých skúšok za devät mesiacov (veľmi veľa učenia, ale sem tam nejaká párty, veď si nebudeme klamať) som dostala internship. Ten trval 9 mesiacov a potom som dostala v tej istej firme aj job ako Business Controller. Takže po roku a pol pracovania som potom napísala diplomku po večeroch za tak cca 2 mesiace a už dva mesiace som hrdý Msc. :) V Amsterdame sa mi zatiaľ páči, život je tu super, s platom si vyžijem parádne a hlavne je tu veľmi veľa vecí čo pozerať, zažiť, ochutnať a okoštovať :) Momentálne sa nechystám nikam sťahovať, ale u mňa je to trošku otázne kde nakoniec zakotvím.


Na pláži Bloomedaal v lete, podnik Woodstock – veľká nedeľná pohodička (v nedeľu sú tam párty s DJmi)

Amsterdam má dobre vybudovaný systém cyklotrás. Bicykel tam má snáď každý a jazdia na ňom či prší alebo sneží. Je bezpečné si ho nechať len tak niekde opretý alebo sú krádeže častým javom? Koľko bicyklov ti už bolo odcudzených? A čo ten posledný, povieš nám ako skončil? :D
Hahahah tak ako vravíš Miri, bicyklov je tu na každom kroku habadej. Osobne nepoznám nikoho, kto by žil v Amsterdame a nevlastnil aspoň jeden bicykel. Ja chodím na bicykli všade. Minimálne každý deň do práce, čo je taká pekná polhodinka, ale keďže Holandsko je ploché ako nerozvinuté poprsie žiačky prvého stupňa ZŠ, je to oveľa lepšie ako sa tlačiť ráno v metre a aj časovo to vyjde narovnako (a hlavne lacnejšie). Ja som však za minulé 2 mesiace moc štastia s bicyklami nemala. Tri mi ukradli spred domu a jeden mi spadol do kanála (a bolo to cez deň, čo je na tom najsmutnejšie). Ale minulé dva mesiace boli skôr výnimka. Predtým som mala bicykel a vydržal polroka a ten predtým skoro rok. Pre vysvetlenie - bicykel stojí tak cca 50-70 eur (samozrejme tak z druhej, tretej, štvrtej ruky a bez bločku) a hlavné pravidlo je - čím horšie vyzerá, tým lepšie. Aspoň ho nikto neukradne a hlavne že sa na ňom dobre jazdí :) Samozrejme som si už zažila aj nejaké tie pády, ktoré boli poväčšinou v neskorších nočných hodinách, ale vždy to bolo cudzím zavinením a nikdy sa mi okrem pár roztrhaných siloniek a tričiek nič nestalo (klop klop :D).


Letné hrátky s vodnou pištolou pred domom.


Bývaš blízko Red light districtu (= časť mesta, kde nájdete od sex shopov, cez live sex divadlá až po prostitútky za presklenými dverami snáď všetko čo súvisí so sexom), je táto časť mesta bezpečná pre život? Koľko stojí nájom v centre mesta? 
Časť mesta to nie je síce najvyhľadávanejšia na bývanie, ale je super výhodná, maximálne v centre ako sa dá, veľmi veľa barov na blízku a hlavne aj policajtov, ktorí dávajú pozor :) Je tu kamerový systém na ulici, takže veľmi bezpečné a pod drobnoočkom strážcov zákona :) Je tu stále veľmi veľa turistov a bujaro na ulici, hlavne počas leta, keď britskí turisti a turistky zavítajú do Amsterdamu na rozlúčku so slobodou. Byt si prenajímam s kamarátkou cca 50 mza 1300 EUR dohromady aj s elektrinou, vodou a plynom. TV nemáme a internet si požičiavame z horného poschodia :) Za 2-spálňový byt je to dobrá cena, z výplaty ešte veľa ostane :D


Ťažká pohodička na schodoch pred domom

V Holandsku je legalizovaná ako prostitúcia, tak aj predaj marihuany. V Amsterdame je množstvo coffeeshopov (= miesta, podniky, kde predávajú marihuanu a hašiš a kde si môžete posedieť a pofajčiť). Zvyknú domáci navštevovať tieto podniky? Môže sa tráva huliť na ulici, alebo iba vyslovene v miestach nato určených?
Holanďania veľmi do coffeeshopov nechodia. Ako sa vraví, dovolené ovocie nechutí až tak sladko. Určite sa však nájdu aj opačné prípady, avšak poväčšine si Holanďania vystačia v bare, na house party a potom z času na čas nejaká poriadna párty alebo festival, kde to poriadne roztočia. Raz darmo, electromusic má v Holandsku dlhú a bohatú históriu a hlavne nespočetne veľa svetoznámych DJov, ktorí začínali práve v Amsterdame. Coffeeshopy sú prevažne pre turistov, sú regulované a hlavne štát má z nich pekný príjem z daní. Oficiálne by sa myslím na ulici fajčiť nemalo, ale ako to je v Holandsku zvykom, ak nikoho nerušíte, nerobíte hluk a neporiadok, nevyzeráte ako Usama bin Ládin, policajti by vám mali dať pokoj.


Letná pohodička pri vode v Roest.


Keď sme prechádzali cez Red light district, veľa okien a dverí, kde sa dievčatá legálne predávajú, bolo prázdnych a nieslo tabuľu s nápisom TE HUUR (= na prenájom). Zaujímalo by ma, či si tie dievčatá riadia vlastný business alebo majú „bordelmamu“, ktorá ich zamestnáva? Nájdeme v Amsterdame aj chlapov, ktorí stoja za presklenými dverami?
V tomto si Miri nie som úplne istá, ale pokiaľ viem, niektoré dievčatá majú svojho pasáka, ale niektoré nie. Každé "hniezdočko lásky" má alarmujúci gombík, ktorý za 30 sekúnd privolá políciu. Taktiež pokiaľ som počula, dievčatá si pomáhajú a dávajú na seba pozor navzájom. Ak spozorujú, že niečo je v neporiadku, všetky nabehnú, a týpek má doslova "po vtákoch". Chlapov tu bohužiaľ nemáme, iba transvestitov pre pár vyberaných fajnšmekrov. 


Jeden z najväčších gaypride v Európe (prvý augustový víkend). Veľmi velká 3dňova párty plná šťastných a krásnych ľudí :)

Amsterdam mi prišlo ako pohodové mesto, kde sa dá všade rýchlo dostať a stres ostal v coffeeshope.  Akí sú Holanďania? Dajú sa s nimi nadviazať hodnoverné priateľstva? Aké je zastúpenie Holanďanov v tak multikultúrnom meste ako je Amsterdam?
Holanďania o sebe trvdia, že sú veľmi liberálni a pohodoví, čo je na jednej strane pravda, keďže stupeň legalizácie marihuany a prostitúcie je neporovnateľný so zvyškom Európy. Sú tiež priateľskí a samozrejme, každý rozpráva plynulo po anglicky. Na druhej strane sú však Holanďania takpovediac exkluzívni. Je tažšie s nimi nadviazať viac ako "Ahoj, ako sa máš" a hlavne majú dopredu všetko naplánované takže presne vedia, čo robia v utorok o tri týždne. V Amsterdame však žije nespočetné množstvo expatov z celého sveta, takže o zábavu je tu vždy postarané a keď sa dostanete Holanďanom trošku "pod kožu", tak sú to pohodoví kámoši :)Kingsday (27.4.) - najväčší holandský sviatok (narodeniny kráľa), keď sa celé mesto oblečie do orandžového a všade po celom meste sú párty


Vyše sto kilometrov kanálov, 90 ostrovov a 1500 mostov vyslúžilo Amsterdamu prezývku „Benátky severu“. Počas toho obdobia, čo tam žiješ, zažila si nejaké záplavy? Váš byt je situovaný pri jednom kanály a pod úrovňou ulice. Nezapácha Vám tam? A čo myši a potkany, nemáte s tým problém?
Záplavy zatiaľ chvalabohu nie (klop klop :D ). Avšak keďže veľká časť Holandska sa nachádza pod úrovňou mora (letisko Schiphol napr. 7 metrov pod hladinou), je tu perfektne vybudový systém kanálov a hrádzi, ktoré držia krajinu doslova nad vodou a dúfam, že ešte pár rokov to tak ostane :D Čo sa týka myší (čo je na Slovensku nepredstaviteľné), tu to je, hlavne v centre, skoro každodenná realita. Hlavne v starých domoch ako je ten môj. Potkany moc nie, skor malé myšky sem a tam prebehnú po obývačke, ale dá sa na to zvyknúť. To je jeden z dôvodov, prečo veľa ľudí má doma mačičku.


Najlepšia vec je si v lete prenajať na pár hodín loď a plaviť sa po kanáloch (na loď si je možné zobrať neobmedzené množtvo pitia, atď.)

Ak ste milovníkom street foodu, Amsterdam Vás nesklame. Ak ale máte radi teplú polievku a rízek, budete to mať ťažšie. Ako sa stravujú domáci? Aké je národné jedlo Holandska? Čo by sme mali ochutnať a čo naopak nedoporučuješ?
Otázka stravovacích návykov Holanďanov je kapitola sama o sebe. Hlavné jedlo by som radšej nešpecifikovala a ostala by som pri sendvičoch, syre, harringoch, bittersballen (vyprážané mleté mäsové guľky, ktoré vyzerajú trochu predžuté), hranolkách a waffliach. Určite by som o Holanďanoch netvrdila, že su kajnšmetke. Po väčšine si na obed vystačia s kusom suchého chleba, plátkom syra a acidofilným mliekom, čo je pre mňa ešte stále trošku bolestivé a ja si dávam na chlieb aspoň maslo. Ak si objednáte niečo fakt "spicy" tak to nie je skoro vôbec štipľavé, ale samozrejme, česť výnimkám. Holanďania vo všeobecnosti veľa nejedia, veľa sa hýbu, všade chodia na bicykli, čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sú poväčšine vo výbornej kondícii.


Jedno zo super pohodových miest pri vodičke: Hannekes Boom

Aká je jazyková vybavenosť v Holandsku? Dokážeme si tam nájsť prácu iba s angličtinou?
Samozrejme ako v každej krajine, aj v Holandsku je určite plusom vedieť holandsky. Avšak v Amsterdame je obrovské množstvo medzinárodných spoločností, ktoré vyžadujú iba angličtinu. Magisterské programy na univerzitách sú väčšinou v angličtine a na základe mojich skúseností je Amsterdam určite "najviac hovoriacim anglickým" mestom spomedzi krajín, v ktorých angličtina nie je aspoň jeden z úradných jazykov. Ja žijem v Amsterdame už vyše dva a pol roka a moja holandská slovná zásoba je veľmi obmedzená. Ak by som sa tu v budúcnosti rozhodla zostať, určite by som sa však začala učiť viac a nespoliehať sa iba na angličtinu.


Keď sa v Holansku hraje futbal, tak je to veľmi velká vec a na Museumplein je veľká obrazovka, kde všetci fandia

Čo odporúčaš cestovateľom, ktorí sa chystajú navštíviť Amsterdam? Má Amsterdam „must-see“ miesta, ktoré by si nemali nechať újsť?
Amsterdam je mestom otvorených možností. Určite by som odporúčila si požičiať na pár dní bicykel a obzrieť si Amsterdam po okolí. Hlavne parky, vzdialenejšie pohodové miesta (Roest, Pllek, Hannekes Boom, Foodhallen, Westerparkunie, Brouwerij IJ,  letné terasy na rieke Amstel) a trošku si užiť slnka a pohodovej atmosféry. Pre milovníkov elektronickej hudby by som odporúčila navštíviť nejakú undergroundovú párty alebo festival.

No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.