Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Erika: „Skvot v Itálii je obydlená opuštěná budova s přívodem elektřiny a vody. Alespoň tak to bylo v případě budov, které jsem já osobně navštívila.“


Erika Krupicová je človek, od ktorého by sa väčšina ľudí mala čo učiť. Verí v karmu a nasleduje budhistické učenie, čo z nej neustále robí lepšieho človeka. Erika je moja pražská spolubývajúca a tak som oboznámená o jej ceste životom. V minulosti si prešla ako dobrými tak aj  ťažkými chvíľami a istý čas bývala v skvote. Minulé leto si zbalila batoh a vybrala sa za dobrodružstvom do Talianska.

Ahoj Eri, mohla by si nám priblížiť tvoj výlet do Talianska? Aké mestá si navštívila a kde si prespávala? Ktoré miesto v tebe zanechalo najväčší dojem?
Můj první výlet do Itálie vůbec nebyl v plánu. Bylo to náhlé rozhodnutí, a to po telefonátu s mou dobrou kamarádkou Kačenkou, která si ten den koupila letenku na 4 měsíce do Itálie, a s nadšením mi to oznámila. V tu chvíli, se i ve mně vzbudila touha cestovat. Hned druhý den jsem si koupila letenky a o pár dní na to jsem už seděla v letadle a letěla za ní.


Cestování letadlem mi nijak zvlášť nevadí, ale přesto jsem nebyla v klidu. Žaludek se mi svíral nervozitou a hlavou mi běželo strašně moc myšlenek jako: „Byl to dobrý nápad? Zvládnu to? Neztratím se? Vystačím s penězi?“ Otázky, na které v tu chvíli nikdo neznal odpověď.
Navštívila jsem mnoho měst a prvním městem byl Řím. Bylo to nádherné město a díky couchsurfingu jsem se ubytovala u muže, který byl průvodcem ve Vatikánském muzeu. Byla jsem za to moc ráda, protože mě zadarmo provedl a ukázal historická místa Říma. Večer mi udělal skvělé jídlo a nabídl mi několik druhů piv (čímž  mě naprosto nadchl, jsem velká milovnice piva).
Z Říma jsem cestovala přes Napoli do Sorenta, kde jsem se sešla s již zmíněnou velmi dobrou kamarádkou Kačenkou. Společně jsme pak navštívily Arolu, z které jsme se vydaly na horu jménem Santa Maria de Castelo, kde jsme celý den sbíraly divoké byliny a zažily kouzelnou noc v úplňku. Následující den jsme horu scházely nádhernou přírodou s krásným výhledem na moře do Positana.

Cesta vzhůru do hor a sbírání bylinek 

Další dny jsme společně navštívily Ravelo, Minori, Amalfi a nakonec jsme se vrátily do Napoli, kde jsme strávily 10 dní ubytované na skvotu. Po deseti dnech se naše cesty rozešly a každá šla pak tou svou. Já zamířila do města jménem Salerno, kde jsem navšítila i pár okolních městeček a následně jsem odjela na několik dní do Calábrie.


Jinak na otázku, které město ve mě zanechalo největší dojem nemohu odpovědět, jelikož každé město mělo své pro a proti. Ať už to byl zápach a úzké uličky, plné nepořádku, tak spousta historický monumentů a krásných přírodních míst, tak jako skvělých zážitků se zajímavými lidmi. Například v Napoli se mi líbil noční život, kde byly ulice a náměstí plné studentů, turistů a umělců všeho druhu a nocí se vznášela hudba, zpěv a dobrá nálada. Salerno je krásné, čisté městečko, které leží na pobřeží Tyrhénského moře a všude vám nabízejí jejich Limoncello, skvělý citrónový likér. Amalfi je pohádkové městečko plné historických památek a díky přírodním krásám svého pobřeží bylo zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Positano

Ako dlho si cestovala naprieč juhom Talianska? Mohla by si nám prezradiť, aké boli tvoje celkové náklady?
Jihem Itálie jsem cestovala měsíc a bylo to doopravdy dobrodružství. Mé celkové náklady se vyšplhaly na 12.700,- Kč se vším všudy. Hodně jsem ušetřila na ubytování, díky couchserfingu, a když mi couchserfing nevyšel, tak jsem přespávala ve skvotu, parku či na pláži. Cestovala jsem mezi velkými městy vlaky a jindy pomocí auto-stopu, takže to mi ušetřilo plno peněz.

Skvot Napoli
 

Skvot (anglicky squat) je obývaná opustená budova alebo dom. Ako to v takom skvote vyzerá? Je tam prívod vody alebo elektriny? Môže tam prísť hocikto?
Skvot v Itálii je obydlená opuštěná budova s přívodem elektřiny a vody. Alespoň tak to bylo v případě budov, které jsem já osobně navštívila. Často bývá zapojen i internet. Toto vše je funkční z důvodu nedbalé kontroly úřadů či dohody s majitelem budovy. A jak to uvnitř vypadá? Podle toho kdo budovu obývá. Navštívila jsem budovy, ve kterých bydlely rodiny s dětmi, umělci či studenti, takže budovy byly relativně čisté, vybavené dle potřeb obývajících. Do budovy rozhodně nemůže přijít kdokoli. Nejdříve se musíte seznámit s někým ze skvotu, který vám půjčí klíč anebo vám na požádání otevře.

Skvot, Napoli

Ty si zažila ako české skvoty tak aj talianske. Aké sú medzi nimi rozdiely?
V českých skvotech jsem se běžně nesetkala s přívodem vody, elektřiny či internetu a pokud tomu tak bylo, tak to bylo načerno, amatérsky napojeno přes veřejné osvětlení či sousední domy. Zde v Česku skvoty nejsou obývané rodinami s dětmi, umělci či studenty, ale z velké části jsou to pouze narkomani a bezdomovci.

Večeře na skvotu byly většinou společné. A to jak nákup,vaření i konzumace. Každý se na přípravě částečně podílel,tak i na uklidu.

Pracuješ v talianskom kolektíve a bývaš s talianom (môj priateľ :)). Čo by si nám vedela povedať o ich náture? Aké majú zvyky a čo je pre nich typické?
Nemůžu říct nic špatného ohledně italské nátury, možná jen to, že většina z nich chodí pozdě na sjednané schůzky. Čas pro ně nehraje žádnou roli. Naopak si myslím, že jsou velmi pozorní a jak se říká splachovací. Pokud se naštvou nejsou naštvaní moc dlouho a nevymýšlí dále žádné intriky. Jsou přátelští a ohleduplní.

Taliani z juhu (od Ríma nadol) sú diametrálne odlišný od tých zo severu. V čom spočívajú tieto rozdiely?
Nemůžu soudit, protože jsem ve styku pouze s jižanama. Severní Itálii jsem nenavštívila a nemám zkušenosti s obyvateli severní části Itálie. Ale myslím si, že jak jsem již vypozorovala jižané mluví nechvalně o seveřanech, tak předpokládám, že tomu bude i naopak. Tedy mohu říct, podle mého názoru, že se nemají tak úplně v oblibě.

Talianska kuchyňa je dosť špecifická a rozhodne to nie je iba o cestovinách a pizze. Kde sa skrýva to čaro talianskych pokrmov? Preferuješ domácu (českú) kuchyňu alebo tú taliansku?
Po zkušenostech s italskými jídly, rozhodně preferuji italskou kuchyni. Nejen že je snadná na přípravu a plná čerstvých, zdravých surovin, tak i velmi chutná a snadno stravitelná. Člověku po ní není těžko a má dostatek energie na celý den. Tím ale nechci znevažovat českou kuchyni. Vyrostla jsem na ni a určitě si ráda dám knedlo, vepřo, zelo, či dobrý gulášek :)

Venčení prasátka v ulicích Říma

Taliansko pre nás Čechov a Slovákov už dávno nie je takou lákavou destináciou ako kedysi, no napriek tomu má stále čo ponúknuť. Či už sú to Alpy pre nadšencov zimných športov, alebo more pre plážových inžinierov :) Takisto móda, gastronómia či historické pamiatky na čele s Vatikánom. Záverom by som ti chcela dať priestor k vyjadreniu zážitkov z tvojho cestovania a spoznávania Talianska.
V poslední řade bych chtěla podotknout, že to byl úžasný zážitek plný spousty zkušeností. Nikdy předtím by mě nenapadlo, že by to mohlo být tak snadné, rozhodnout se ze dne na den a odjet pryč. Člověk nepotřebuje mnoho peněz k tomu, aby zažil velké dobrodružství či skvělou dovolenou. Stačí mít odvahu udělat první krok a otevře se vám svět plný spousty možností. Teď už vím, že toto byla jedna z několika cest, které jsem zažila a které mě ještě čekají.No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.