Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Filip: „Hovorí sa, že pokiaľ si nebol v močiari, nebol si v Estónsku.“

Toto je #trendsetter

Filip Hloušek je môj bývalý spolužiak zo strednej školy a kamarád do deště :) Okrem toho, že sme spolu v Španielsku predávali kurence v KFC, máme za sebou veľa vtipných momentov a trápnych skúseností :) Filip bol, ako som už spomenula, pár prázdnin v Španielsku a takisto na Erasme v Estónsku. Okrem toho navštívil miesta ako Washington, Viedeň, Haag či Malta v rámci právnických súťaží. Áno, Filip je môj budúci právnik, s ktorým sa viem ako zabaviť, tak aj seriózne porozprávať.Ahoj Filo, vitaj na mojom blogu :) Aký je to pocit byť prvý chlap na mojom doteraz ženskom blogu? Haha ale teraz vážne.. Nezamýšľal si prerušiť školu a budovať v KFC kariéru?
Je to jeden z najdôležitejších momentov môjho života. Nikdy som ani nedúfal, že by sa mi dostalo takejto pocty, byť vôbec oslovený autorom takého kalibru ako si ty. Na druhej strane mám pocit, že keď chceš rozhovor so mnou, musela si dosiahnuť fakt na dno, inak si to neviem vysvetliť.
Nezamýšľal, ale keď sa tak pozerám na moje pracovné vyhliadky, možno som sa mal.

Pamätáš sa, ako sme mali 17 rokov a šli sme na blind do Španielska v nádeji, že sa o nás všetci pobijú a budeme sa topiť v peniazoch? :D To bolo leto.. V Španielsku si bol trikrát (z toho dvakrát sme boli spolu). Aké múdra si si odniesol z týchto skúseností?
Povedal by som, že som zistil množstvo vecí, o ktorých by človek inak nevedel, ako napríklad, že sa dá pracovať 2 mesiace 50 metrov od mora a nikdy sa v ňom neokúpať. Alebo, že dopíjať nestrážené drinky po baroch je finančne veľmi efektívny spôsob zábavy. Tiež môžem záujemcom poradiť ako efektívne vyjedať jedlo v práci, ušetriť na tom a schudnúť príjemných 15 kíl za dva mesiace. Samozrejme, ako spraviť najlepšie kura široko ďaleko.

V akých mestách si pracoval a akú prácu si tam vykonával?
Predpokladám, že tvojich čitateľov (ahojte) „zaujímajú“ moje zahraničné angažmány.
V Torremolinos som pracoval v exkluzívnom bare Bora-Bora, ktorý navštevovali priemerne piati ľudia denne. Na druhej strane som tam trávil príjemných 12 hodín denne. Dream job.
Vo Valencii sme si bohužiaľ poväčšine nenašli prácu. Malo to aj svoje výhody, ako napríklad, že som bol v každom jednom múzeu vo Valencii a bol opálený ako nikdy predtým alebo potom. Nakoniec som teda obsluhoval na Veľkej cene F1 vo Valencii, ale to nebolo dlhodobé.
Nakoniec v Benidorme som s tebou pracoval v KFC. Myslím, že to hovorí samé za seba.

KFC, "Finger LickinGood", Benidorm

Bolo toho času ťažké nájsť si v Španielsku prácu?
Myslím si, že bolo. V konečnom dôsledku mám len 66% úspešnosť. V Torremolinos som vlastne mal prácu vďaka našej kamarátke Štefánií Ďuricovej, dnes už rešpektovanej kunsthistoričke. A asi nemusím vysvetľovať, že pracovať v KFC, to človek musí byť dotlačený okolnosťami a nemať žiadnu inú možnosť.

Na Erasme si bol v Tallinne na University of Technology. Bolo náročné spĺňať všetky kritéria k zvládnutiu skúšky?
Nemám pocit, že by to bolo náročnejšie. V prvom rade by bolo vhodné vysvetliť, že súčasťou TUT je fakulta práva, ktorá sa tam vytvorila spojením TUT a nejakej menšej univerzity, kde bolo práve právo. Takže predmety, ktoré sme tam absolvovali, boli samozrejme klasické právnické, resp. som absolvoval pár z medzinárodných vzťahov. Za to som bol veľmi rád, lebo som sa definitívne presvedčil, že nemusím ľutovať, že som to neštudoval. Všeobecne si myslím, že sú tie predmety limitované tým, že musia obsiahnuť veľké množstvo vecí za jeden semester, preto idú len po povrchu a navyše sa musia vždy venovať medzinárodnému aspektu a tým pádom sa venujú, povedzme, princípom a základom. Predpokladám, že obdobne to je na Erasme vo väčšine prípadov. Nepoznám nikoho, kto by sa na Erasme učil viac ako doma.

Oficiálnym jazykom Estónska je estónčina. Veľmi rozšírená je ruština. Predpokladám, že si študoval v angličtine. Dokázal si sa dorozumieť v bežnom živote iba s angličtinou?
Mal som hodiny estónčiny, takže som sa v bežnom živote dokázal komunikovať tak. Navyše, keď som si niečo kupoval od rusky hovoriacich, tak som skomolil slovenčinu do mojej verzie ruštiny. Ale všetci ľudia v mojom veku vedeli anglicky, to je asi príznačné pre severské krajiny. Staršiu generáciu si netrúfam súdiť veľmi. Predpokladám, že ruská menšina nevie anglicky skoro vôbec.

Vysoká miera gramotnosti (cca 99.8%) radí Estónsko na druhé miesto celosvetovo. Mal si pocit z estónčanov, že sú rozumovo na vyššej úrovni v porovnaní s inými národnosťami?
No z tých, ktorých som stretol, boli všetci študenti na univerzite, tak som asi nestretol práve reprezentatívnu vzorku. Ale keď sa človek pozrie na ekonomické výsledky Estónska a ich verejné služby, tak musí zaplakať ako u nás nevyužívame potenciál a stagnujeme. Takže hoci asi nie sú rozumovo vyššie ako iné národnosti (čo asi ani nie je možné a zaváňa to rasizmom), minimálne sa rozumnejšie spravujú ako štát. To ale asi súvisí s ich mentalitou. Majú bližšie k Fínom ako k Pobaltiu. Sú dosť pracovití a veľmi introvertní. Takže som sa na dlhých cestách autobusom často bavil tým, že som na niekoho priamo a dlho pozeral, pretože očný kontakt nie je ich silná stránka.

Takmer 50% Estónska je pokryté lesom. Zrobil si si nejaký výlet do divočiny?
Hovorí sa, že pokiaľ si nebol v močiari, nebol si v Estónsku. Ja som v močiari nebol, lebo som nemal na gumáky a okrem toho som už videl aj močiar aj les.

Aké miesto ti najviac učarovalo?
Každý by určite spomenul, že Tallinn má krásne historické centrum. Tiež má viac veľmi hipsterských štvrtí, ktoré sa vytvorili keď bol Tallinn EHMK. Ale mne v srdci zostáva Kopli. Kopli je štvrť, kde býva väčšinou chudobnejšia ruská menšina a ktorá nie je práve preslávená svojou bezpečnosťou. A keďže som samozrejme nemal na zálohu na internát, tak som išiel bývať na toto krásne miesto, kde som mal možnosť denne žasnúť nad estetickými kvalitami socialistického realizmu a tiež obdivovať rozmanitosť pred-diskontového osadenstva, ktoré si plnilo svoju spoločenskú povinnosť zevliť a nasávať aj v nehostinnej Estónskej zime. Plus som býval prakticky na konci mesta (videl som z okna more), čo znamenalo, že konečná zastávka MHD bola blízko. To bolo veľmi výhodné, keďže som cestou ráno z posedenia s priateľmi často zaspával a musel ma budiť vodič. Takže som žil v autentickej diere a nie izolovaný na internáte, čo bolo síce nepraktické, ale minimálne mi to poskytlo odpoveď na túto otázku a to sa oplatí.

Historické centrum, Tallinn

Estónsko je najmenej veriacou krajinou na svete a iba 14% obyvateľov sa hlási k nejakej viere. Vedel by si nám povedať, prečo je iba také malé percento ľudí veriace?
Neviem, žeby kultúrnohistorické súvislosti? Ako som vravel, tak sú introverti, tak sa možno nechceli stretávať v kostole.

Je finančne náročné študovať v Estónsku ako Erasmus študent zo Slovenska či Česka?
Štipendium sa v ČR pohybuje okolo 300 eur. Všeobecne sú ceny obdobné ako u nás, s výnimkou bývania a služieb, tie sa mi zdali drahšie tam. Samozrejme porovnávam s Olomoucom a Košicami, v Prahe to bude inak samozrejme. Myslím, že to nie je extra finančne náročné, ale ja som vlastnou vinou strašne chudobný (mimochodom dary prijímam), tak som mal zo začiatku problém, ale hlavne preto, že štipendium chodí naraz v polke pobytu. Zas potom, keď prišlo, tak som ho prepil za tri týždne. Ale vďaka tomu som zo začiatku dokázal jesť za 1-15 eur na týždeň a to je skill, ktorý má málokto.

Zaujalo ma, že v hlavnom meste Estónska, v Tallinne, je zadarmo verejná doprava pre všetkých registrovaných rezidentov mesta. Ako kontrolujú to, kto musí a kto nemusí platiť cestovné? Majú nejaké čipové karty?
Estónsko je v elektronických službách jedna z najpokročilejších krajín na svete. Takže prakticky všetko ide cez ID s čipom (aké máme aj u nás, len tam aj fungujú). Navyše na ID je napísaná tvoja adresa, takže to nie je také ťažké odkontrolovať. MHD zdarma majú všetci obyvatelia  mesta, takže my, zahraniční, sme sa zaregistrovali ako rezidenti, dostali sme ID a mohli sme cestovať zadarmo.
Nie je ale tak úplne jasné ako veľmi prospešne myslené to bolo. Tento odstavec bude plný zovšeobecňovania a JPP informácií, tak sa ospravedlňujem vopred ak to nie je úplne pravda. Estónci si potrpia na dobré autá, keďže je tam strašná zima. MHD zadarmo sa vraj zaviedla preto, aby sa vedenie mesta zapáčilo ruskej menšine, ktorá je veľmi veľká a všeobecne patrí k nižším príjmovým skupinám a preto využíva MHD. Samozrejme, výpadok z cestovného musí byť vykrytý, tak sa dáva menej na údržbu ciest. Takže Estónec s autom asi nie je šťastný z MHD zadarmo.

Hen som chodil behávať

Čo, kto, aká situácia či aké miesto, spomienka ťa prvá napadne, keď sa ťa niekto opýta, ako bolo na Erasme v Tallinne?
Normálne by som odpovedal, že nikto nič a v pohode, ale keďže tu to asi neprejde.. bolo to fajn, dal som si trochu odstup od všetkého, ujasnil si, čomu by som sa chcel venovať kariérne, urobil som six-pack.  Čo viac si môže človek priať.

Čo by si chcel odkázať mojim čitateľom?
Drahí čitatelia, ak ste dočítali až sem, tak klobúk dole, ja som mal problém dopísať do konca. Zdá sa, že moja generácia cestuje toľko ako žiadna iná. Ale to len preto, že nevieme čo so sebou. Tak to zas neberte veľmi vážne.No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.