Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Lucie: „Australanky jsou určitě hodně emancipované a je znát, že v tomto směru jsou dále.“

S koalou :)

Lucie Kučerová je moja bývalá kolegyňa (obe sme pracovali popri škole a tak sme sa častejšie vídali mimo officu ako v ňom) a veľmi dobrá kamarátka. Lucie bola počas vysokej školy rok v Austrálii, kde študovala a popri tom pracovala. Momentálne je v Čechách a už má v diári vyznačenú ďalšiu krajinu, kde sa na nejaký čas usídli. Poviem Vám niečo o Lucii: vysoká inteligentná blondýna. Áno, nie je to iba mýtus, ony fakt existujú :) Ale teraz vážne. Lucie je fajn baba a mám rada jej spoločnosť, lebo je normálna a to sa v dnešnej dobe cení :)

Luci, tak kam to bude teraz?
Tentokrát se chystám do Anglie.

A čo tam budeš robiť?
Pracovat, dostala jsem takovou nabídku, která se neodmítá, jak se tak lidově říká :D

Ako si sa k tomu dostala? Dáš nám nejaké rady, kde hľadať?
Dostala jsem se k tomu náhodou. Od té doby, co jsem se vrátila z Austrálie, jsem chtěla zas někam jet. Pak přišel můj jeden dobrý kamarád s nabídkou, kterou na FB uveřejnila jeho kamarádka, která ve firmě pracuje. Poslala jsem ji tedy životopis, který tam předala na HR, odkud se mi s nadšením ozvali a po dvou pohovorech mi s ještě větším nadšením sdělili, že mě berou. Takže žádné skryté tipy a triky v tom nejsou, jako skoro vždy jde o štěstí, o to umět jazyk a mít praxi, a to nejen pracovní, ale i v rámci zkušeností se životem v zahraničí.  

Vivid festival v Sydney

V Austrálii si študovala a pracovala rok. Môžeš nám povedať, aké víza si mala, čo si tam študovala a kde si pracovala?
Austrálie bohužel zatím pro ČR nemá klasická pracovní víza, takže jsem byla nucena jet na studijní. Imigrační úřad pak povoluje pracovat i při studijních vízech, a to 20h týdně počas školy a 40h týdně počas prázdnin. Já jsem studovala AJ, protože pro mě byla škola jen nucené zlo a s dobrou angličtinou jsem již odjížděla z ČR, takže nějaké testy či zkoušky pro mě tak byly bez nějakého stresu či šprtání. Po peripetiích s hledáním práce a po hrůzách při práci pod čínskými diktátory jsem si našla asi 2 měsíce po příjezdu do Sydney „normální“ práci. Bylo to v German Bakery Laugenring, což byla taková malá pekárna na Wynyard Station. Jedinou nevýhodou této práce bylo, že si pak všichni mysleli, že jsem Němka :)

Opera house a Harbour bridge

Je ťažké dostať víza do Austrálie?
Těžké to určitě není, ale záleží na tom, zda jedeš poprvé, co tam jedeš studovat apod.

V porovnaní s inými národnosťami nie sú Austrálčania veľmi na tvrdý alcohol. Mala si so sebou slivovicu?
Neřekla bych, že Australané nejsou na tvrdý alkohol, co mám zkušenosti hlavně z „house party“, kterou si můžeš představit jako takovou tu typickou z amerických filmů, jako hlavní drink tam byl lavor s x druhy tvrdého alkoholu slitého dohromady :D Je ale pravda, že v hospodách se spíše pijou koktejly, resp. míchané drinky, nebo pivo.
Každopádně slivovici jsem s sebou neměla, a to z prostého důvodu, že ani já ji nepiju :D

Zvyknú piť panáky tak ako to robíme u nás v “Československu”?
Panáky pijou, ale rozhodně méně, než my. Navíc pijí spíš na chuť, takže si třeba nalijí whisky či něco podobného. Pokud už pijí panáky jako takové třeba na party, jedná se vždy o něco extra. Takže já například jsem si odnesla z Austrálie zkušenost s panáky Skittles Vodky a Tabasco Vodky :D

Nan Tien klášter, Wollongong

Austrália je krajinou s najvyšším percentom obyvateľstva (80% dospelých), ktorí sa venujú hazardným hrám. Nepodľahla si? :D
Ha, to jsem ani nevěděla! :D A ačkoliv hraju v ČR pravidelně poker, tak tam jsem byla v casinu snad jen jednou.

O aký typ hazardu ide?
Mám dojem, že hrajou taky právě ten poker a dost rozšířené je také sázení na závody na závodištích, ať už na psí či koňské závody. Co ale drží přední příčku opravdu nevím.

Aké sú náklady na život v Austrálii? Vystačila si si z platu, ktorý si mala?
Náklady na život jsou velmi vysoké. Já jsem z platu vyšla bez problému a dokonce jsem si i ušetřila na dvouměsíční cestování. Ale v porovnání s ČR jsou ty ceny opravdu mnohonásobně vyšší, a to za všechno. Za potraviny, nájem, MHD...  Proto se to taky dost lidí snaží obejít. Například zahraniční studenti nemají povoleno jezdit v MHD na studentské lístky, ale jen málokdy uvidíš, že mají ty plnohodnotné.

New Parliament House, Canberra

Austrália bola druhou krajinou na svete (po Novom Zélande), ktorá dala ženám v roku 1902 právo voliť. Aké sú austrálske ženy? Sú emancipované?
Australanky jsou určitě hodně emancipované a je znát, že v tomto směru jsou dále. Jaké ale jsou všeobecně australské ženy, nechť si každý udělá svůj názor :)

Klokanie mäso je ľahko dostupné v supermarkete, reštauráciách či mäsiarstve a je to zdravšia alternatíva hovädzieho či jahňacieho mäsa. Ochutnala si klokana?
Nevím, jak tady u nás, ale v Austrálii klokaní maso není až tak běžnou záležitostí v restauracích a supermarketech. Není to tak, že bys přišla do obchodu a tam na sobě leželo naskládaných několik kýt klokaního masa, tak jako to bývá například u kuřecího. Každopádně ačkoliv nejsem moc masožravý tip, klokana jsem samozřejmě ochutnala. A musím se přiznat, že je opravdu zvláštní pocit si ho v jednu chvíli hladit a krmit ho v rezervaci a v tu druhou si ho dochucovat na talíři :D

Morriset park

Ako chutil?
Mě osobně klokaní maso chutnalo, ale jak jsem řekla, nejsem masožravý tip a jediné maso, které jím, je kuřecí, takže chutě nemůžu srovnat. Ale všichni ostatní, se kterýma jsem se o tom bavila, tvrdí, že chutná jak libovější a lepší hovězí. Tak bych jim asi věřila :)

V Austrálii nájdeme najdlhšiu ohradu na svete (5614 km), ktorá bola pôvodne postavená, aby udržala psov dingo od úrodnej pôdy. Pre krajinu je takisto typický vysoký výskyt pavúkov väčších rozmerov a kadejakej hávede :) Aké sú tvoje skúsenosti s austrálskymi zvieratkami?
Ha, píšeš sice pavouci větších rozměrů, ale paradoxně ty nejnebezpečnější a smrtelní jsou ti nejmenší :D
Každopádně ve městě se s touto havětí moc nesetkáš. Je pravda, že občas se ti mihotne nějaký ten pavouček na stěně, ale není to tak, že každý je hned smrtelně jedovatý. Větším problémem ve městech jsou spíš švábi. A když jdeš do přírody, musíš hold počítat s tím, že jsi na území zvířat a dle toho se taky chovat :)

Klokan v Morriset park

Zkušenosti s australskými zvířaty tak má snad každý, kdo tam zavítá, z větší části to jsou ale spíš příjemné zkušenosti jako krmení klokanů či divokých delfínů, nebo chování koal. Zajímavým zážitkem, co se týče Austrálie a jejich živočichů, byli pro mě také psi dingo. V rámci cestování jsem se dostala do středu země k Uluru, kde jsme přespávali 2 noci pod širákem. Už když jsme přijeli do rezervace, tak jsme si jich všimli, jak pobíhají kolem. Byli jsme průvodcem uchlácholeni, že se nás bojí víc, než my jich, ale člověku to přes to nedá. Potom, když jsme si hřáli večeři na ohníčku, bylo všude kolem nás slyšet jejich vytí. Viděli jsme ale už jen jejich svítící oči v hluboké tmě. Bylo to docela strašidelné a člověku se opravdu nechtělo moc do spacáku a usnout. A to obzvlášť po všech možných i nemožných hororech, které jdou až za hranice lidské představivosti, co vše Vám můžou udělat. Ráno pak ukázalo holou pravdu - jediná věc, kterou tak byli nebezpeční, jak někteří z nás zjistili, bylo, že mají, jako ostatně mnoho psů, rádi boty. Proto bylo pro některé nemilým překvapením, že přišli buď o jednu, či dokonce o celý pár :D


Pamätám sa na tvoju story so zlomenou nohou. Koľko kilometrov že si to s ňou prešla? :D
Heh, moje nesmrtelná story se zlomenou nohou :D To se tak občas stane, že si zlomíš nohu a ani nevíš jak.. :D Abych to objasnila, tak Austrálie je známá také tím, že se zde vyskytují tzv. pohyblivé písky. Jednou jsem se vydala na Palm beach a při konci dne jsem se rozhodla si to vyšlápnout ještě nahoru na maják, co se tyčil přímo nad pláží a už ze zdola bylo vidět, že tam bude nádherný výhled. Při cestě jsem míjela několik cedulí, které značili nebezpečí výskytu pohyblivých písků a nabádali turisty chodit pouze po vyznačených chodníčkách právě kvůli tomu. Na vytyčené trase jsem byla, ale než jsem si cokoli stihla uvědomit, zajela mi noha do písku. Trochu to zabolelo, ale nic extrémního, tak jsem si myslela, že jsem si natáhla sval. Po pár dnech bolest neustupovala, ale kvůli absenci modřiny, která (jak jsem si naivně myslela) se vyskytne VŽDY, když si člověk něco zlomí, jsem si stále myslela, že to mám jen natažené. Až po návratu do ČR, kdy mě to stále lehce pobolívalo, jsem zašla na rentgen a sdělili mi, že tam mám stále se hojící zlomeninu v nártu. Když mi došlo, že to je od těch písků z června a byl konec září, docela mě to pobavilo. Na rozdíl od lékařů jsem vůbec nebyla překvapená, že zlomenina není ani po 3,5 měsících zahojená, jelikož jsem tomu v podstatě nedala ani sebemenší šanci :D  
Jinak počet kilometrů, co jsem s tím nachodila nevím a snad ani vědět nechci. Ale když si to tak přemítám, tak to byl 2 měsíční trip po Austrálii a Fidži a po návratu do Evropy ještě 5 denní tour po Londýně :D Takže sečteno podtrženo... ne málo :D

Kings Canyon

Aké miesta si navštívila a čo na teba najviac zapôsobilo?
Většinu doby jsem strávila v Sydney a v okolí, kde jsem žila. Jak jsem psala, poslední dva měsíce jsem potom cestovala.  Rozhodla jsem se pro okružní jízdu od Melbourne přes Alice Springs, Uluru a Kings Canyon do Brisbane, odkud jsem pokračovala zase zpět do Sydney přes tzv. The Legendary Pacific Coast. Navštívila jsem toho hodně, ale v podstatě to není ani půlka, protože Austrálie je opravdu velmi rozlehlá. A ačkoliv toho mám ještě hodně před sebou, co bych chtěla v Austrálii navštívit, či zažít, už takhle nedokáži říct, co z toho na mě nejvíc zapůsobilo. Celkově odlišný životní styl, naprosto odlišná fauna i flóra, všichni ti úžasní lidé, které jsem potkala, ať už ve škole, nebo na cestách. To vše ve mně něco zanechalo a zapůsobilo to na mě. Takže těžko vybrat z těch mnoha zážitků jen ten jeden nej, když to jsou vlastně všechny dohromady :)

Západ slunce v Uluru

Luci, ďakujem ti za tvoj čas :) V závere ti chcem dať priestor na pozdielanie pikošiek, skúseností či kuriozít z Austrálie. Máš voľnú ruku, píš čo más na srdci :)
Děkuji za příležitost sdělit dojmy a pojmy, které z Austrálie mám :) Můžu jen dodat, že Austrálii vřele doporučuji na dovolenou, a pokud se člověk dokáže obrnit velkou dávkou trpělivosti do začátku, tak i k žití. Já sama si tam určitě minimálně ještě jednou zaletím, abych prozkoumala dosud nepoznané :)No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.