Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Cape Town - Môj nový "domov" (part 1)

Na vrcholku Lions Head. Na pravo je Camps Bay pláž, predo mnou Table mountainAhoj :) 

Po piatich týždňoch v Cape Towne u mňa prevládajú pozitívne pocity, aj keď sa Vám musím priznať, niekedy mi je smutno a cítim sa sama. Nie je to preto, že by som bola sama a nemala okolo seba ľudí. Posledné týždne som pracovala hlavne na tom, aby som si vytvorila aké také kamarátstva a mala komu napísať, keď sa nudím a chcem vypadnúť z domova. Áno, nazývam to domov, lebo sa v rodine, v ktorej bývam, cítim pohodlne a bezpečne. Bývam s mojou hosťovskou mamou a jej synom, ktorý je rovnako starý ako ja. Od začiatku sme si sadli a rešpektujeme sa. Moje prvé týždne boli ťažké, ale zároveň aj vzrušujúce. Kapské mesto som mala na zozname už dlho a preto som neváhala ani minútu o tom, či mám opustiť všetko, čo som si vybudovala v Prahe a začať niekde inde odznova.
V októbri som sa hlásila na viacero projektov a tento, ktorý sa nazýva „Volunteers at the interface between formal and non-formal education“ ma zaujal hlavne lokalitou (nebudem klamať, projekt je fajn, ale nie je to úplne moja šálka kávy). Ide o Európsku dobrovoľnícku službu. Takže pracujem každý deň zadarmo a aj keď sú moje náklady na život pokryté organizáciou, je to boj, lebo Kapské mesto nie je lacné ak chcete cestovať a mať spoločenský život. Ale o tom potom. Teraz pár mojich postrehov a skúseností, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Bezpečnosť a kriminalita
Určite ste už počuli o tom, aká je Južná Afrika nebezpečná a ako sa tu znásilňuje, kradne a zabíja. Nebudem tvrdiť, že tomu tak nie je. Treba sa mať na pozore, nedôverovať cudzím ľudom a mať oči na stopkách. V bare neodporúčam nechávať drink len tak bez dozoru a keď cestujete vlakom alebo taxíkom (to sú také mini dodávky, čo Vám zastavia, kde chcete, za pár šupiek), dávajte si pozor na osobné veci. Neodporúča sa tam vyťahovať mobil a nasadať do prázdnych taxíkov. Ja som porušila oboje odporúčania miestnych a tu som. Takže niektoré veci treba brať s nadhľadom a s dávkou opatrnosti samozrejme. Čo sa týka vrážd a znásilnení, neviem sa Vám k tomu vyjadriť. Rozhodne sa ale vyhnite častiam ako townshipy (obytné časti na okraji mesta, kde počas apartheidu boli obyvatelia čiernej pleti vysťahovaní). Ja som navštívila iba jeden township, Gugulethu, a to hneď v deň príletu, lebo moja organizátorka tam býva. Pôsobilo to na mňa ako také bežné mesto v Ghane, no tu v Kapskom meste, kde vidíte luxus a lifestyle o akom snívate, to samozrejme nie je med lízať a bývať by som tam nechcela. Ale tému townshipy a apartheid Vám prinesiem v inom príspevku, na ktorom sa bude podieľať aj moja organizátorka. Takže stručne - oči na stopkách, nechodiť do častí, kde ani miestni nechodia a nehrať sa s cennosťami na ulici. A taká pikoška - prvý týždeň v škole, kde realizujem projekt, nám pár detí neprišlo do školy, lebo sa v ich townshipe vystrieľalo 9 ľudí, nejaké gangy medzi sebou. Takže aj také zverstvá sa tu dejú a naše deti pochádzajú aj z takého prostredia.

Doprava
Najlepšie je mať auto, alebo si nejaké prenajať. MHD tu zlyháva. Odporúčam Vám stiahnuť si aplikáciu Uber. Sú to taxíky, mnohí z Vás to určite poznajú, no je to ale o dosť lacnejšie a rýchlejšie ako klasický taxík. Takže máme Uber, cab a taxi. Cab je teda klasický taxík, je ale drahší ako Uber. Taxi je už spomínaná mini dodávka, ktorá má ale svoje trasy a nie vždy si posedíte pohodlne. Potom sú tu busy, ktoré som  ešte neotestovala a vlaky. Vlaky často štrajkujú, meškajú alebo proste nejdú. A nájdete tam rôznych exotov. Toľko k doprave z mojich skúseností.

Nočný život a podniky
Long street a okolie, tam nájdete rôzne kluby a podniky. V piatok a v sobotu sa to hemží ľudmi, hlavne turistami. Nemám zatiaľ obľúbený podnik, i keď som ich už vystriedala niekoľko. Myslím, že každý si príde na svoje. Dávajte si ale pozor na kabelku a osobné veci a ak vyberáte peniaze z bankomatu, buďte opatrní. Mne sa veľmi páčilo v Marvel klube, kde tuším majiteľ (taký goro černoch s veľkým zlatým lancom na krku) rappoval do hudby a rozhadzoval do davu peniaze a rozlieval alkohol do úst. Bolo to pre mňa niečo zaujímavé a vtipné. Ja osobne preferujem černošské podniky, kde uvidíte sporo odeté černošky s veľkým pozadím a hrajú nigérijskú a inú africkú hudbu. Hudba v Južnej Afrike je iná ako sú afrobeaty, je to taký house. Mne sa páči.

Long street cez deň. Okrem klubov a zábavy sa tu viete aj najesť a nakúpiť si africké suveníry a oblečenie.

Must-see

Niečo málo k tomu, čo Vám odporúčam vidieť a zažiť. Rozhodne Table mountain a teda Stolová hora. Asi to najkrajšie na celom meste a tie západy slnka nad Stolovú horou sú neskutočné. Mne až slza vyhŕkla, keď som to prvý krát videla. Dá sa na ňu buď vyšliapať za nejaké 2 až 3 hoďky (celkom makačka, no ak som to dala ja, dá to každý haha) alebo tam môžete ísť lanovkou. Doporučujem, uvidíte celé mesto ako na dlani. 

Podivné stvorenie na Table mountain, ktorého názov si už nepamätám


Výhľad z Table mountain


Ďalším zaujímavým miestom je Lions Head, kde si ale musíte vyšliapať. Nie je to náročné, ale nezabudnite sa dobre obuť a zobrať si zásobu vody. Ja som to dala v sandálkach, v sukni a bez vody, lebo sme mali iné plány. Ale dala som to. Západ slnka na Lions Head sa nezabúda. 

Západ slnka na Lions Head

A potom je tu Signal Hill, kde sa viete vyviesť autom a v pohodlí si pozrieť západ slnka s pivkom v ruke. Na Signal Hill je jedno neskutočné miesto iba pár minút chôdze z parkoviska a jeden malý prelez cez strom. U mňa rozhodne top miesto, kde sa budem často vracať. Je to taká betónová plocha, kde mladí chodia piť. Moja kamarátka tam mala oslavu a doteraz nato spomínam. Máte pod sebou celé mesto. Nádhera.

Signal Hill (z tohto miesta si môžete skočiť paragliding)


Oslava narodením na Signal Hill (v pozadí je Lions Head)

Ak máte radi pláže, navštívte Camps Bay a Clifton beach. Camps Bay je miesto, kde máte nielen pláž ale aj pár reštaurácií a barov s krásnym výhľadom. Tu je ten lifestyle, o ktorom snívate, alebo aspoň ja hahah. Netuším, koľko stojí dom v tejto lokalite, no asi to nebude najdostupnejšie.

Camps Bay

Ďalšie moje obľúbené miesto je Waterfront. Je to prístav s reštauráciami, obchodným centrom, atrakciami a pouličnými umelcami. Je tam aj veľké ruské kolo, malý amfik so živou hudbou, market s jedlom a africkými výrobkami a mnoho ďalšieho. U mňa to boduje, lebo sa tam môžem ísť sama vyvetrať bez toho, aby ma niekto obťažoval.

Waterfront. Cez víkend to tam žije :)

V Kapskom meste je toho mnoho a mnoho čo vidieť a zažiť. V pokračovaní tohto článku Vám prinesiem ďalšie moje pozorovania, skúsenosti a miesta, ktoré musíte vidieť.

PS: Pre tých, ktorí tu žijú alebo žili, boli či zdieľajú iné názory, berte to s nadhľadom. Som tu ešte krátko nato, aby som objektívne vedela posúdiť reálnu situáciu.

4 comments

 1. :) teším sa na pokračovanie :) drž sa Miraflora;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ďakujem Luci, o týždeň bude pokračovanie :)

   Delete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 3. ...dostala som sa k tomu až teraz, ale Miruš ja ťa žerem <3 veľký obdiv, drž sa!

  ReplyDelete

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.