Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Cape Town - Môj nový "domov" (part 2)

Naháňanie tučniakov na Boulders beach :)Ahoj cestovatelia :) 

Prinášam Vám druhé pokračovanie o Kapskom meste. Dnes mám celý deň bolesti hlavy, tak len tak stručne. Neviem, či je to ešte z tej sobotňajšej párty, alebo to bude tým počasím. "Cape Town weather“ alebo počasie v Kapskom meste je niečo, čo si zaslúži svoj osobitný odstavec.


Cape Town weather
Ak ste večer videli v predpovedi počasia, že má na ďalší deň pršať a Vy sa chystáte na pláž, nezúfajte. Pred dvoma týždňami hlásili sneženie a nakoniec som bola na pláži v sukni. Ak ráno prší, to ešte neznamená, že poobede nebudú pekoty. A naopak. Najhoršie na tom je, že si to odnesie Vaše zdravie a preto nosím so sebou stále minimálne sveter a snažím sa mať plnú obuv. V meste môže pršať a za mestom svietiť slnko. Šialené haha. A to Vám ani nevravím, že nám tu začína zima :(

Moja rada: noste so sebou sveter, plavky, okuliare, dáždnik a dobrú náladu, či prší a či fúka, Kapské mesto má stále čo ponúknuť.

Nádherná príroda cestou na Table mountain.

Flóra a fauna
Úplný top ak máte radi rastlinky a zvieratá. Ja som skôr na tú zver, takže k tomu, aké stromy a rastliny tu môžete nájsť, Vám teda veľa nepoviem. Moja prvá skúsenosť s voľne žijúcim zvieraťom bola na Kalk Bay. Ak teda nepočítam mačky a potkany hahah. Bol to tuleň. Veľa tuleňov. Nie sú veľmi kamarátsky a vyskočia na breh a začnú Vás naháňať a ceria na Vás tie veľké žlté zuby, takže si dávajte pozor. 

Tuleň na Kalk Bay. Tvári sa milo, no neverte mu :)

Potom to bol ten čudný potkan na Table mountain. Volá sa dassie (daman skalný). Nájdete ich skoro všade. Najviac som ich videla na Boulders beach, kde sa naháňali. Vyzerajú milo, no majú divý pohľad a ak máte nejaké jedlo, nezbavíte sa ich. 

Dassie zavoňal chipsy. Table mountain.

Plameniaky pri ceste v močiari alebo kŕdeľ plameniakov Vám preletí nad domom. Pre mňa, Košičanku, zvyknutú na vrany a holuby je to zaujímavé :) Vtáctvo je tu vo všeobecnosti zaujímavé. Názvy neviem, i keď sa stále pýtam a málo kedy niekto vie, ako sa ten a ten vták volá. 

Mnou neidentifikovateľné vtáky na Signal Hill.

A to najlepšie a pre mňa najväčší zážitok sú tučniaky. Nájdete ich na Boulders beach. Sú všade. Na ceste, v kanáli, na pláži, v kríkoch liahnu vajca, všade. Pozor, ďobú haha. Musím sa zasmiať, lebo môj kamarát chcel zachytiť mojou GoPro kamerou tučniaka zblízka a ten na neho zaútočil a ďobol ho. Inak sú rozkošní a viete si s nimi aj zaplávať. 

Tučniaky na Boulders beach. Táto foto stála mojho kamaráta kusanec haha.

Potom sú tu paviány v oblasti Simon's Town. Vbehnú cez okno do baráku, otvoria chladničku a hodujú. Ak ich chcete vyhodiť, dostanete facku. Našťastie, nie moja osobná skúsenosť. Kamarátovi zbili psa, šteniatko. Áno, zvieratá v Kapskom meste si idú svoje a nenechajú sa zastrašiť človekom.

A aby som nezabudla, veveričky v Gardens. Je ich tam veľmi veľa.

Ľudia a lifestyle
Ako by povedala moja organizátorka, v Kapskom meste nájdete rôzne zložky. Či už to berieme zo stránky pleti, financií, náboženstva či národnosti. Obyvatelia Južnej Afriky sú čierni, farební alebo bieli. Ja bývam vo farebnej rodine (colored). Farební obyvatelia majú hnedú pleť. Bieli nezvyknú randiť s čiernymi. Aj oblasti máte belošské, farebné a černošské. Čo sa týka financií, extrémy. Zažívam oboje, lebo mám aj veľmi bohatých kamarátov a aj z chudobnejších pomerov. A takisto naše deti v škole sú často z horších pomerov. Doteraz som sa stretla iba s kresťanmi a moslimami. Je tu veľa moslimov. Moja kolegyňa, moslimka, ma po hodine, čo sme sa poznali, pozvala ku ním domov na večeru a cítila som sa veľmi dobre v jej veľkej rodine. Ja osobne islam beriem ako každé iné náboženstvo a nespojujem ho s terorizmom. Kapské mesto je veľmi multikultúrne. To na ňom milujem. Ľudia z rôznych backgroundov a s rôznymi životnými príbehmi. Niekedy, keď sa niekoho z inej africkej krajiny opýtam, prečo je v Cape Towne a on mi začne hovoriť o genocíde v Rwande či vojne v Kongu a ako museli utiecť alebo im zahynula rodina, neviem či toho človeka objať alebo ako reagovať. Rozhodne, veľa mojich kamarátov má za sebou nejakú životnú cestu.

Najlepšia večera s mojou moslimskou "rodinou".

Must-see
Kalk Bay. Je to malý prístav, kde sú už spomínané agresívne tulene a rybári. Sú tam aj reštaurácie s pekným výhľadom. Také miesto na chill.

Na Kalk Bay. Povedz sýýr :)

Sea Point. Je to dlhá promenáda pri oceáne. Cez víkend sú tam rodinky, mamičky s kočiarmi, psičkári a veľa športovcov. Nie je to pláž, ale viete zísť ku brehu, kde je veľa vyplavených mušlí a rias.

Sea Point.

Mušle na Sea Point pobreží.

Boulders beach. Tučniaky. Veľa tučniakov. Na Slovensku nenájdete tučniaka ako prebehuje cez cestu. Ja som si splnila detský sen a určite tam ešte pár krát pôjdem a ponaháňam tučniakov po pláži :)

Jeden pingu, dva pingu :) Boulders beach.

Zapózoval a potom utiekol :) Cestou na Boulders beach.

Ak zvažujete, či je Kapské mesto destinácia, ktorú by ste mali navštíviť, neváhajte. Nebojte sa o bezpečnosť, nebojte sa chorôb, nemajte predsudky. Ja som tu a ak potrebujete s niečím pomôcť alebo previesť mestom, kľudne mi napíšte a dohodneme sa :)9 comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.