Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Môj prvý road trip v Južnej Afrike (part 1)

Knysna zostava (z ľava): Clint, ja, Melissa a FelipeAhoj cestovatelia :) 

Je to už nejaká tá doba, čo som nič nenapísala. Viete, ja sa stále cítim ako na dovolenke haha. Smutná realita, lebo to úplne ničí moju produktivitu a takisto naše decká ma stále tak vyšťavia, že ledva zvládam viesť komunikáciu s mojou hosťovskou mamou, keď sa vrátim po škole domov. V krátkosti Vám zhrniem, čo mám nové v Káčerove.

Spomínala som Vám, že pracujem na článku o townshipoch a apartheide. Materiál ako aj osobnú skúsenosť mám, chýba mi už iba rozhovor s Nozuko, mojou organizátorkou. S tou som sa nevidela už pekne dlho a ako ju poznám, ešte ju pár dní neuvidím. Navštívila som skoro všetky townshipy a poviem Vám, niekedy som sa fakt bála. Hlavne, keď mi naši šoféri školských autobusov počas cesty vraveli: „A aj na tomto rohu sa strieľa...odtiaľ na nás minule strieľali...na tej streche zvyknú sedieť kovboji a strieľajú do ľudí na ulici...“ atď. Ale článok bude, len zatiaľ neviem kedy :)

Asi 6 týždňov dozadu si moja hosťovská mama udrela koleno, bola na operáciu a ešte minimálne do septembra bude doma. Mám ju rada, ale preháňa ma teda poriadne, vzhľadom nato, že sa nevie veľmi pohybovať a potrebuje obsluhu. Nevadí, aspoň sa na staré kolena naučím väčšej trpezlivosti s ľuďmi :)

Konečne sa mi podarilo precestovať celé Kapské mesto a okolie. Neviem síce, či celé, ale aspoň to, čo som mala v pláne. Ale to bude v ďalšom článku. V dnešnom článku Vám chcem povedať o mojom road tripe.

Školy v Južnej Afrike majú zimné prázdniny tri týždne na prelome júna a júla. Na tie tri týždne som sa tešila od prvého dňa, čo som tu. Moje plány boli od skočenia bungee jumpingu z Viktóriiných vodopádov až po rôzne, nad môj rozpočet, absurdné road tripy. Plánovala som to asi dva mesiace. Vytvorila som aj skupinu ľudí, s ktorými by sme minibusom precestovali JAR a zakončili by sme to v Botswane. Ale, hm, klasika, týždeň predtým som v tom ostala sama s mojou kolegyňou Melissou. Tak sme si povedali, kašleme na všetkých, zoberieme jej staré auto SY (čítaj Sáj) a vyrazíme bez plánovania. SY nám dal ale jasné znamenie, keď sa deň pred odchodom pokazil ešte viac a odlomil sa aj druhý pás. Plán B sme nemali, lebo ani plán A vlastne nebol plán haha. Pri fľašiach vína sme zostavili aký taký plán a pridal sa k nám aj Melissin kamarát Clint (takisto učiteľ, čo doteraz nechápem, lebo ten chalan je fakt, že prípad).

Prvá destinácia: Knysna
Viete ako som Vám spomínala, že som tu ešte necestovala autobusom? Tak to už nie je aktuálne, lebo celý road trip sme cestovali autobusmi. Boli to síce diaľkové autobusy, ale stále zážitok na úrovni :)

Vyrazili sme v pondelok skoro ráno. Cesta trvala približne 7 hodín. Autobus bol poloprázdny a tak sme si mohli aj pospať a v pohodlí sa vynadívať na tú nádheru. Prechádzali sme cez vinné farmy, videli sme paviány na ceste a ten východ slnka nad pohoriami bol neskutočný. Opäť raz som si priala, aby moji rodičia sedeli pri mne alebo aspoň mohli vidieť mojimi očami. Kone, kravičky, ranče, vinné polia...ach

Menšia africká show pre turistov v prístave, Knysna

Knysna, naša prvá zastávka, je malé mestečko, ktorého prístav mi pripomínal Chorvátsko haha. Myslím atmosférou. Priamo v meste toho nie je veľa čo robiť a vidieť. My sme tam boli akurát v období vinného a ustricového festivalu.


Waterfront, Knysna

Prvý deň sme spolu s naším novým kamarátom z autobusu, Felipem z Brazílie (Felipe priletel v jednom tenkom svetríku a chystal sa precestovať JAR), išli na večeru a potom na kolotoče ala Šírava Kamenec. Večer sme zakončili na vinnom festivale, kde hrala country skupina. Africké country som teda počula po prvýkrát. Celý tento festival bol veľmi snobský a tuším som tam nevidela ani jedného  černocha. 


Promenáda pri prístave s obchodíkmi, Knysna

Na ďalší deň sme spolu s Felipem vyrazili do House of Judah. Sprievodca z hostelu nás chcel natiahnuť a dohodnúť nám tam odvoz a jeho asistenciu za nejakých 300 randov (cca 19 eur). Vraj sa tam nedá dostať taxíkom (cháp tie mini dodávky, čo som už o nich písala minule). Ja mám ale nos na takých expertov a tak som presvedčila skupinu, aby sme to išli overiť na ulicu. Podarilo sa nám nájsť stanicu a hneď aj pár rastafariánov z House of Judah. House of Judah je časť townshipu, kde je rasta dedina. 

House of Judah. V pozadí je vidieť township, ktorého je súčasťou.

Nachádza sa to asi 15 minút od mesta. Cesta taxíkom nás stála 9 randov. Za vstup do dediny sa normálne platí 60 randov, my sme sa ale skamarátili s jedným jej obyvateľom a ten nás tam previedol zadarmo. 

"Session" s naším rasta kamarátom :)

Ja osobne som do kolien z toho nepadala, ale to bude asi tým, že som v Ghane zažila ozajstných rastafariánov a nie turistickú atrakciu. Ale bolo to pekné oživenie výletu. V dedine sa nemôže fajčiť, piť a dovolená je iba marihuana. 

Modlitebna :)Maľby s rasta tematikou sú všade


Vstup do dediny, kde si môžete zakúpiť nejaký ten rasta suvenír na pamiatku


Starý rasta vlk a jeho bongo :)


Rasta detičky


Mel si s výberom outfitu dala zabrať :)

Podvečer sme sa presunuli na Knysna Heads. Sú to ako keby dve hlavy, útesy. 


Knysna Heads

Odporúčam. Veľmi pekné a pokojné miesto. 


Západ slnka z Knysna Heads


Tulenik cestou na Knysna Heads 

Zaniesol nás tam známy nášho rastamana za 150 randov a večeru (tá večera nebola v pláne, ale tak nemala som silu sa s nim naťahovať a previedol nás peknými zákutiami). Večerali sme vo Freshline Fisheries. Výborné čerstvé ryby a plody mora. To sa mi asi najviac páčilo z celej Knysna haha, fakt pekné miesto a skvelé jedlo za normálne ceny. 


Ústrice vo Freshline FisheriesNa ďalší deň sme sa rozlúčili s Felipem, ktorý si to v jednom svetríku mieril do Port Elizabeth a my sme čakali na náš autobus do ďalšej destinácie.

Ubytovanie: Island Vibe backpackers – 300 randov za dve noci v 10 lôžkovej zdieľanej izbe; celkovo to bolo prijateľné ubytovanie s milým personálom a dobrou atmosférou
Autobus z Kapského mesta do Knysna: Translux – 320 randov; jeden z lepších Translux autobusov, je to tombola


TO BE CONTINUED SOON... :)

No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.