Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Afričanky a vlasy

Sortiment v obchode s vlasovými doplnkami je neuveriteľný. Mňa to stále fascinuje. Fotiť som tam nemohla, takže som nezachytila celý sortiment obchodu.Ahoj :) 
Videli ste už niekedy africkú ženu a povedali ste si, tá ma ale krásne vlasy? Ja áno. Dosť dlho som žila v domnienke, že africké ženy majú hrubé, husté vlasy. Nemajú. Len veľmi zriedka uvidíte africkú ženu s naturálnymi vlasmi. Ich vlasy totiž nerastú tak ako tie naše. Ak si chcú vypestovať aké také afro a náhodou sa im to podarí, verte mi, povedia Vám to alebo sa tým pochvália na sociálnej sieti. A sami to spoznáte. Existuje viacero spôsobov, ako si africké ženy „predlžujú“ vlasy.


BRAIDS
Najznámejší a najtypickejší spôsob je napletenie copíkov (braids). Napletenie. Lebo ich vlasy sú dĺžky 1-2 cm (nechcem zovšeobecňovať, ale máloktoré majú vlasy dlhšie). Copíky môžu byť rôznej šírky, dĺžky, môžu byť zapletené rôznymi spôsobmi a o farbe ani nehovorím. Používa sa nato špeciálne vlákno (fiber), ktoré kúpite skoro všade. Cena za jedno balenie je okolo 50 randov. Záleží, kde to kúpite. S týmto štýlom účesu zatiaľ nemám osobnú skúsenosť. Informatívne som sa pýtala, koľko balení potrebujem na hrubé dlhé copíky a bolo mi povedané, že až 10. Koľko by ste zaplatili sa kompletný účes, Vám neviem povedať (od 180 do 1000 randov). Nájdete salóny, ktoré si zaúčtujú viac za priestor alebo za farbu Vašej pleti a nájdete dievčatá, ktoré Vám to za pár šupiek napletú doma. Voľba je na Vás. Odporúčam ale salón.


Dredy, ktoré sa našívajú a vlákno, ktoré sa používa na copíky.

CORNROWS
S cornrows a teda francúzskymi copami mám osobnú skúsenosť. Chcela som dva copy a čo najdlhšie. Použili nato jedno balenie vlákna, trvalo to asi hodinu, za prácu a materiál som zaplatila 250 randov a vydržalo mi to 10 dní. Cenu som ale mala dohodnutú cez kamarátku, černošku. Predpokladám, že by si popýtali viac, ak by som tam prišla sama.


Cornrows. Slečna z prava drží v ruke vlákno, ktoré mi naplietli. Ihla a niť sa používa na zafixovanie odstávajúcich vlasov (moje naturálne vlasy vytŕčali a preto to, čo sa im nepodarilo prišiť, odstrihli :) )


WEAVES
V Afrike máte na každom kroku vlasové salóny a predajné miesta s vlasmi. Okrem spomínaného vlákna tam nájdete aj weaves. Sú to balenia vlasov, hotových hairstylov. Výber je neskutočný. 


Brazílske vlasy. Predstavte si to, že vojdete do obchodu a kúpite si vlasy, aké chcete. Každý mesiac iné. Sen? Nie, Afrika :)

Na jeden účes potrebujete 2-3 balenia. Ceny záležia na kvalite a dĺžke materiálu. Najdrahšie sú brazílske vlasy. Tie sú vyrobené z ozajstných vlasov. Potom sú lacnejšie varianty z umeliny. Ja som prieskumník a asi jedna z mála belošiek, ktorá si to dala urobiť. Rozhodne prvá a možno posledná v salóne, kde som bola. Dala som si afro. Najväčšie, aké mali v obchode s vlasmi haha. Veď keď už do toho idem, tak poriadne. V salóne som videla ako to robia a povedala som si, že to teda skúsim. Najťažšie bolo zistiť, kto mi to urobí tak, ako chcem a nebude po mne chcieť belošskú cenu. Pomohla mi kamarátka, opäť černoška. Vybrať vlasy v obchode bola makačka. Boli sme v troch obchodoch a nakoniec som našla, čo som hľadala. Kúpila som tie z umeliny, lebo som nemala v pláne to mať na hlave dlhšie ako tri týždne. Jedno balenie stálo 90 randov. V salóne si naúčtovali 200 randov za prácu a slečna si priamo nepriamo popýtala 50 randov tringelt, lebo moje vlasy po ramená boli príliš dlhé :)

A ako mi to tam našili na moje rovné vlasy? Moje vlasy naplietli do copov tak, aby ich nebolo vidno spod umelých vlasov. 


Strýko Fester. Napletenie mojich vlasov do tohto skvostu trvalo celkom dlho, lebo slečna nebola zvyknutá na kvalitu a dĺžku mojich belošských vlasov :)

Na copy našili umelé vlasy. Doslova našili. Ihlou a hrubou niťou. Takže moje naturálne vlasy boli skryté pod umelými. 


Ja viem, je to hnus, ale chcem Vám priblížiť celý proces :) Trvalo to asi dve hodiny, kým moje afro bolo na svete.

Nebolelo to, akurát som zo začiatku nevidela do strán haha. Použila až 3 balenia vlasov. Celý účes ma teda vyšiel 520 randov a odstránenie vlasov 200 randov.


Herečka

Afričanky si to veľmi neumývajú. Sprejujú si to, aby vlasy boli lesklé a nesmrdeli. Ja som si to umyla asi po 4 dňoch, lebo sme grilovali a smrdela som ako zmoknutý pes. Každým umývaním sa vlasy ničia, hlavne tie z umeliny. A nie je to najzdravšie, umývať si umelé vlasy, ktoré sú našité na vašich vlasoch napletených do copov. Ja, amatér, som to umyla za tri týždne asi 5 krát. Čo mi v salóne nepovedali a mali, je starostlivosť o tieto vlasy a hlavne pokožku Vašej hlavy. Po prvom umytí som dostala alergiu. Svrbela ma celá hlava, obsypala som sa.  Bolo to jednak tým, že copy boli napletené veľmi tesne a ťahali mi korene vlasov a takisto umytím umelých vlasov. Ak sa teda rozhodnete, dať si podobné bláznovstvo, ja Vás iba podporím. Neľutujem to. Cítila som sa ako úplné iná žena. Sexy, sebavedomo, atraktívne. Určite si to dám znova. Teraz už viem, ako sa o to starať.

STAROSTLIVOSŤ
Všetky tieto účesy vyžadujú starostlivosť. Hlavne o pokožku hlavy. Nato predávajú hair food. Je to ako vazelína, zvlhčí Vám to pokožku hlavy a vyhnete sa tak trebárs mojej spomínanej alergii. Potom sú tu spreje, ktoré vlasy prevoňajú, dajú im lesk a vyživia Vaše vlasy. Spať by ste mali v čiapke alebo v turbane, aby sa Vám vlasy nerozcuchali. Ja som spala prvé dni v čiapke, ale bolo to nepohodlné, tak som neskôr spala bez nej. U afra to nevadí tak ako u rovných vlasov, ktoré by sa týmto zničili.


Black Chic. Môj sortiment.

PAROCHNE
K tomu asi nemusím veľa písať. Skúsenosť zatiaľ nemám. Vravím zatiaľ, lebo si chcem kúpiť parochňu a nosiť ju v bežný deň (nie som šialená, rada experimentujem)). Akurát, ak bude fúkať, tak to bude boj :)


Tak ktorú si mám kúpiť? :) Ceny sa pohybujú v rozmedzí 100-400 randov.

A potom je tu ešte jeden štýl, o ktorom viem a neplánujem ho vyskúšať. Umelé vlasy Vám napletú po trsoch na tie Vaše. Pri korienkoch máte copy, ktoré prechádzajú do rovných a najčastejšie zvlnených vlasov. Mne sa to nepáči.

Snáď som Vás neunudila a dozvedeli ste sa niečo nové. Niečo, čo sa asi nedočítate bežne na iných blogoch. Africké ženy sa tým nerady chvália a nečudujem a im. Nie je to jednoduché ako finančne, tak čo sa týka spania, sprchovania či nečakaného dažďa. Takže ženy, vážte si Vaše naturálne vlasy :)
Poznámka autora: Označenie "afričanky" sa vzťahuje na černošky.No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.