Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Jedlo, jedlo, jedlo

Vidíte tie iskričky v očiach? Mne ku šťastiu treba iba dobré jedlo, pekný výhľad a niekoho, kto mi je blízky :) Táto reštaurácia, Harbour House, sa nachádza v Kalk Bay a rozhodne ju doporučujem.


Ahoj :) 

Poznáte to, keď sa vrátite po dlhšej dobe domov a úplne sa opustíte? Muchy, zjedzte si ma! :D 
Neviem, či sa mám nad sebou smiať alebo plakať. Som doma, v Košiciach, už vyše mesiaca a “za zábavou” som bola dvakrát, v obchodoch asi trikrát, napísala som nula článkov na blog, navrhla až jeden nový kus oblečenia, ale zato som videla všetky nezmyselné seriály a filmy v telke a na Facebooku a Instagrame som bola častejšie ako za posledný rok. Neviem, či to mám pripisovať tomu, že som tam nemala wifi a telku sme mali odpojenú a ja teraz dobehávam tých osem mesiacov, alebo som len unavená zo spoločenského života, ktorý som tam mala celkom náročný. Jednoznačne mi táto hibernácia už viacej neprospieva :) Aj preto som sa rozhodla, že začnem opäť aktívne blogovať.
Dnešný blog bude o jedle a pití v Južnej Afrike.

Ako som už spomínala, bývala som v hosťovskej rodine, ktorá mi mala zabezpečiť stravu dvakrát denne. Raňajky a večeru.

Nikdy nezabudnem na moje zoznámenie s hosťovskou mamou. Doletela som tam po 3 dňoch bez spánku. V piatok som cestovala z Košíc do Prahy prebaliť sa z dvoch kufrov na jeden. V utorok som išla na otočku do Viedne po pas s vízami.  Akonáhle som mala pas v ruke, volala som do organizácie, nech kupujú letenku. Takže som letela v stredu. Do Cape Townu som doletela vo štvrtok a moja oganizátorka na mňa zabudla, tak som si ešte posedela na letisku. Kým som sa dostala konečne do mojej hosťovskej rodiny, bola som celá lepkavá, unavená a jediná vec, na ktorú som myslela, bola ciga. Áno, som fajčiar a predpokládala som, že ma dajú do nejakej upjatej belošskej rodiny, kde sa nefajčí, nepije, chodí sa spať o desiatej a je sa iba zdravá strava, preto som so sebou ani cigarety nebrala. Také som mala očakávania, neviem prečo. Lenže, prvé slová mojej hosťovskej mami, hneď po zoznámení, boli: „Bude ti vadiť, ak si tu zapálim?“ A ja nato: „Dáš mi jednu?“ Stále sa na tom smeje a každému to rozpráva, lebo si našla parťáka na ranné seance. Ja nerada ráno jem, deň začínam kávou a cigaretou. Každé ráno ma čakala káva a hosťovská mama v obývačke. Poklebetili sme, vypili kávu, dali cigu a išla som do školy. 


Champagne breakfest s mojou mamou deň pred mojím odletom :) Aj keď mala svoje muchy, spomínam na ňu v dobrom a chýba mi.

Ja viem, nemala by som nejako propagovať tento nezdravý životný štýl, ale chcem Vám vykresliť môj bežný deň v hosťovskej rodine. Do školy som si zbalila avokádo, slnečnicový chlieb a paradajky. Niekedy musli, no väčšinou som jedla avo, lebo tam je lacné, dobré a všade. Moja hosťovská mama mi raz urobila desiatu, ale ja som ju nedojedla, lebo mi z nej prišlo zle. Boli to toasty z bieleho chleba natreté maslom, majonézou a v nich bolo mäso, ktoré sa volá polony. Polony je taká lacnejšia šunka. Mne osobne nechutí a v kombinácií s majonézou som to nezvládla. Po škole som buď nejedla, lebo som sa niekde ponáhľala a nebol čas, alebo som pripravila niečo zdravé pre mňa a pre mamu. Večeru sme mávali o 6tej. Ako moja hosťovská mama varievala: „Supper time is supper time.“ Takže som mala buď byť doma na čas, alebo som sa mala najesť niekde inde. Asi tak trikrát do týždňa som jedávala v meste. Jednak preto, lebo by som to na večeru nestihla, ale takisto aj preto, lebo som potrebovala zmenu. Akonáhle zistila, že milujem ryžu, mávali sme ryžu skoro každý deň a spôsob prípravy sa veľmi nemenil. Aby som jej ešte nejako nekrivdila, keď som chodila do fitka, stále mi nechala večeru v mikrovlnke a keď som pár krát povedala, že budem jesť doma a prišla som po večeri, aj tak mi po pár frfľačkách jedlo dala :D To sú veci, čo? Ja, dospelá žena, som mala mamu, ktorá, aj keď bola veľmi benevolentná, mala svoje pravidlá a gule nato, aby ma zdrbala, keď som ich porušila.


A ešte jedna vec k stravovaniu v hosťovskej rodine: pred jedlom sa modlia. A to sa mi veľmi páči, ako je tam Boh a viera vnímaná. Žiaden extra fanatizmus, ale skôr ako niečo, o čo sa človek oprie v ťažkých chvíľach, niečo, čo mu dáva silu pri dosiahnutiu svojich cieľoch a niekto, komu človek vďačí zato, čo má.


Jollof rice <3 Nie je to typické jedlo z Južnej Afriky, ale ja to milujem a jedla som to často. Na vrchu je smažený plantain. Porcie sú veľké, lebo niektorí afričania jedia raz denne a poriadne :)

JOLLOF RICE
Moje obľúbené jedlo a dôvod, prečo zo mňa asi nikdy nebude vegetarián. Je to nigérijské jedlo a viete si ho objednať iba v podnikoch, kde varia jedlá Západnej Afriky. Je to ryža smažená na paradajkovom pretlaku s cibuľou a sušenou rybou.  Jedáva sa to buď so smaženým kuraťom alebo s hovädzím mäsom. Ja preferujem kuracie mäso, ktoré sa najskôr uvarí s korením a potom sa smaží, až kým nie je úplne tvrdé. Ak si to dáte s hovädzím mäsom, nájdete tam aj časti žalúdka, čriev a kože. Ako prílohu si môžete objednať plantain a teda smažený „banán“ (plantain nie je banán, ale vyzerá to tak). Ryža je štipľavá a kombinácia ryby a mäsa nemusí každému chutiť. Ja to milujem :D


Najlepšia jollof rice je na Loop street v podniku Aarons place :) Je to chop bar a teda taká tá lacnejšia reštaurácia, kde nečakajte žiaden luxus. 

BUNNY CHOW
Kari v houske :) Jedlo pochádza z Durbanu (Durban je tretie najväčšie mesto v Južnej Afrike a nachádza sa pri pobreží Indického oceánu). V Durbane som nebola, ale vraveli mi, že je tam veľa indických prisťahovalcov a preto tam nájdete veľa podnikov s jedlom na indický spôsob.


Kurací bunny chow v Beer house na Long street.

GATSBY
Nie Veľký Gatsby, aj keď tam možno nejaká súvislosť bude, lebo gatsby je najväčší sandwich, aký som kedy jedla. Jedlo pochádza z Kapského mesta a je to teda veľký sandwich plnený buď šunkou polony, alebo kuracím steakom, hovädzím mäsom, kalamármi či rybím filetom. Základom sú ale hranolky, ktoré sú v sandwichi. Normálny človek zvládne zjesť tak tretinu, maximálne polovičku. Ja som si raz kúpila celý a jedla som ho priebežne celé poobedie, kým som neodpadla :D


Kurací gatsby :) Som prasa, zjedla som to celé asi na štyri krát :D

CHIP ROLL
Keď mi povedali v škole, že v piatok u nás budú učitelia robiť a predávať chip roll, nevedela som si predstaviť, čo to asi tak môže byť. Cena bola príjemných 6 randov a ja som si aspoň nemusela baliť desiatu do školy. Boli to hranolky v žemli :D A bolo to super. Nič, iba hranolky s nejakým korením a biele pečivo. Odvtedy som sa tešila na tie dni, kedy sa u nás predávali chip rolls :)

ROTI
Roti je opäť jedlo, ktoré ma indický pôvod. Je to placka plnená zemiakmi a kuracím mäsom s kari. Jedlo mi robievala hosťovská mama (ona rada varila jedlá s kari a ingrediencie mala z Durbanu). Veľmi chutné jedlo a zaujímave na tomto jedle je, že kuracie mäso sa varí a servíruje aj s kosťami.

POT (POTJIE)
Kotlík :) Niečo ako náš guláš, ale má to hustejšiu konzistenciu a suroviny sú nakrájané na väčšie kusy. Sú rôzne verzie, cez zeleninový, mäsový až po kotlík s plodmi mora. Moji bratia to zvykli variť na ohni za domom a súperili, koho pot bude lepší :)


Pot s plodmi mora. 

BRAAI
Braai alebo grilovanie nie je iba jedlo, je to kultúra. V Južnej Afrike majú dokonca National Braai day, kedy všetci grilujú. U nás sa grilovalo každý víkend. Rodina a kamaráti sa zídu na dvore za domom, bavia sa, grilujú, varí sa pot a hlavne sa pije :D Po grilovačke sme mali jedlo na celý víkend. Úžasné jedlo. Nič pre vegetariánov, ale vzhľadom nato, že moja spolubývajúca, nemka, bola vegetariánka, grilovali sme aj sójové klobásy a mäso. V Južnej Afrike sa konzumuje veľa mäsa. Pamätám sa, ako bola moja mama týždeň v nemocnici po operácii s kolenom a ja som navarila pre brata cestoviny s cuketou a baklažánom. Taký trpiteľský výraz som ešte nevidela :D Na ďalší deň mi povedal, že vybral mäso z mrazáku a dnes varí on. Mali sme extra mrazák na mäso a pivá :)


Menšie braai v nedeľu poobede, lebo bolo pekne :)

SAMOSAS, PIES etc.
Samosas sú malé trojuholníčky, ktoré pripomínajú fornetti, plnené mäsom alebo zeleninou a opäť s kari nádychom. Lacné a chutné, hlavne keď nemáte čas jesť a chcete niečo zďobnúť. Keď som bola na moslimských zásnubách mojej kamarátky, mali ich tam na tony. Bola som ako v raji, lebo mi fakt chutia :) Pies sú koláče plnené mäsom. Dala som tomu šancu asi dvakrát, ale neprišla som im na chuť. Samosas a pies kúpite skoro všade, hlavne na pumpe.


Toto je niečo ako sladká šiška plnená nejakým ragú. Ja som asi divná, ale chutilo mi to, no druhý krát som si to už nekúpila :)
Triple decker z Pizza Debonairs. Tri vrstvy tortilovej placky s mäsom, zeleninou, zapečené syrom. Zbohom figúra, ahoj obezita :)
Pizza v kornútka zakúpená na food markete pri meste Stellenbosch

GINGER BEER, CREME SODA A IRON BREW 
Sladené nápoje. Nevedela som o nich asi do polky môjho pobytu, lebo nepijem takéto nápoje. Keď sme cestovali do vily v Langebaane, kde som oslavovala narodeniny, zastavili sme sa na pumpe a kamaráti mi to ukázali. Kúpila som tri rôzne nápoje. Asi najnechutnejšie vyzerala a chutila Creme soda. Má to zelenú farbu a veľmi sladkú vanilkovú chuť. S príchuťou creme soda vyrábajú aj mliečne nápoje a iné drinky. Raz som skúsila to mliečko a rovnaký hnus. Ale im to chutí. Ku Iron Brew sa neviem vydariť. Po Creme sode som to iba ochutnala a zhodnotila, že to takisto nepotrebujem k životu. Ale, čo ma prekvapilo, bolo Ginger beer. Konkrétne Ginger beer značky Stoney. Vyskúšala som rôzne značky, aj domáci ginger beer, ale Stoney Ginger beer je najlepší. Aj keď to má v názve beer, s pivom to nemá nič spoločne. Je to nealko drink s príchuťou zázvoru. Vytvorila som si na tom závislosť a spolu s hosťovskou mamou sme si to pochlipkávali skoro každý deň, keď som sa vrátila po škole domov. Existuje aj zero verzia bez cukru a chutí to skoro rovnako. To je tak všetko k mojej skúsenosti s nealko nápojmi :)


To najlepšie som kúpila v najmenšej fľaši :D 

FUDGE
Krovky :) Predávajú to po kusoch a pripomína to poľské krovky.


Fudge. Keď si potrebujete doplniť cukor v tele na týždeň dopredu :)

BILTONG
Sušené mäso. Keď som o tom počula prvý krát, spomenula som si na jerky sušené mäso a zavrhla som to. Najlepšie je ho kupovať v predajniach nato určených. Nie je to drahé, ale rozhodne to nie je lacná záležitosť. Ak máte radi mäso, skúste to. Mne to zachutilo. Vyrábajú viacero príchutí. Ja mám rada spicy biltong. Biltong sa zvyčajne vyrába z hovädzieho mäsa.


Spicy biltong. 

VÍNO A VINNÉ FARMY
Ak budete v Kapskom meste, dajte si to, prosím, na zoznam. Aj keď nemáte radi víno, určite navštívte niektorú vinnú farmu. Najkrajšie sú v oblasti Stellenbosch, ktorá sa nachádza asi hodinu od Kapského mesta. Mne sa páčila vinná farma Avontuur estate, kde majú koníky. 


Avontuur state. V pozadí sa pasú koníky.

Medzi moje obľúbené patrí aj Graff Delaire estate. Bude sa Vám tam páčiť, ak si potrpíte na luxus. Graff Delaire estate. Sochy gepardov sa nachádzajú po celom komplexe. 

Skoro každá vinná farma ponúka aj možnosť ubytovania sa. Degustácie vína nie sú drahé. Cenovo sa to pohybuje okolo tých 70 randov za 5 typov vína, niekde je to aj omnoho menej. Ak sa tam chcete ísť najesť, zistite si dopredu, dokedy je reštaurácia otvorená. Degustácie vína sú zvyčajne do 15-16 hodiny. Potom je farma buď zatvorená pre verejnosť, alebo si môžete zakúpiť fľašu vína.Moja obľúbená vinná farma, ktorej názov držím v tajnosti. Nechodí tam veľa ludí, lebo nie je až taká známa a dúfam, že to tak aj ostane :)

O jedle by som dokázala písať hodiny. Rada ochutnávam a experimentujem. Ak sa raz ocitnete v Kapskom meste, určite ochutnajte niektoré z ich jedál a ak si vyberáte, akú rybu si dať, dajte si „catch of the day“ (úlovok dňa). Ryby, morské plody a sushi sú v Kapskom meste relatívne lacné a výborné. Sushi som tam jedla minimálne raz týždenne, lebo bolo lacné a skvelé. 


Sieť Ocean Basket má lacné a dobré sushi. 

Ach, až mi slza vybehla a slinka stiekla hahaha. Tak to bude zhruba všetko  a ak by Vás niečo viac zaujímalo, alebo by ste vedeli, kde v Košiciach robia jollof rice, napíšte mi :)


Dolce vita :)


2 comments

  1. Dobrý deň, pekne popísané. Chýba ešte "pap 'n vleis" (alebo mielie pap jako taký) a "chakalaka" :) A boerewors... Ale ten je asi súčasťou baai

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ďakujem za doplnenie :) Pap ani chakalaka som nikdy nejedla, keď sa tam vrátim, tak to bude jedna z prvých vecí, čo urobím :)

      Delete

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.