Be wild

Be wild
Be wild

Be yourself

Be yourself
Be yourself

Be natural

Be natural
Be natural

Marcela: „Keňa umí uchvátit srdce. A když se naučíš žít jejich způsobem, věřte, je to zábavné a hlavně svobodné.“


Marcela Racková pochádza z Čiech a rozhodla sa prežit druhú polku svojho života v Afrike. Konkrétne v Keni. Marcela žije africkým spôsobom života a aj keď to nie je vždy jednoduché, neľutuje a Keňu miluje.

Čo robíš v Keni a ako si sa tam dostala? 
Prvně jsem navštěvovala Keňu jako turista celkem 4x. Byla jsem uchvácena oceánem, vegetaci a celkově tou zemi. Tak jsem se rozhodla dožít druhou půlku mého života tady. To, že jsem věřila a důvěřovala a pouštěla peníze tady pro přítele, ale i do vesnic chudým lidem, je ohraná písnička. Miluju tu zem. Přišla jsem o všechny peníze, a tudíž jsem nemohla zpět. Při tom velkém stresu jsem se zatvrdila dostat vše zpět a tak jsem se snažila tu přežit. Až do dnes. Dělám různě nahodile práce. Nemam pracovní povolení (1000 eur), to stále nezvládám, tak nemohu pracovat oficiálně. Dnes jsem v Mombase-Mtwapa a stále to tady mám ráda přes všechny problémy (korupce na úřadech, víza, atď.). Všude chtějí velké peníze do kapsy! Vdala jsem se kvůli vízu, stále to není jednoduché. Lžou mi, pač, chtějí peníze. Je to legrační, ale já plavu a plavu. Dnes už se mám líp díky dobrým přátelům. Místním, nikoliv Evropanům! To podotýkám. To je tu zvláštní. Bílý nepomůže bílému, ale šílené černé přítelkyni dá vše co má a ta ho nakonec okrade o zbytek a uteče. Takže v kostce: žiju z ruky do úst a bojuju s korupcí. Přesto podotýkám, miluju to tady. Všude jsou špatní a zlí lidé! Pro mě tahle příroda a počasí je živá oáza. Troufám si říci, že v Evropě bych už byla asi mnohem starší a unavenější v mých 55.


Ako ste sa spoznali s manželom? Vravíš, že ste sa vzali kvôli vízam. Máte nejaký vzťah?
Když jsem byla po nějakém čase sama, kdy jsem ukončila vztah s plavčíkem, byla jsem se večer podívat ven na diskotéku, abych pročistila hlavu. Tam jsem potkala manžela. Byl jako bodigard s jedním Evropanem. Jen se začal starat, jestli jsem ok, pač, to nebylo obvykle pro ženu z Evropy, aby seděla sama. A tak jsme dali řeč. Tedy, řeč. Já stále neuměla moc, podotýkám, moc anglicky. Byla to legrace. Párkrát jsme se setkali a já se ho zeptala, jestli by byl ochoten se oženit, pač, mám ten a ten problém. Dali jsme si 3 týdny čas. V těchto třech týdnech už nastala zcela jiná situace. Začal pěkný vztah a tak v prosinci 2014 byla svatba. Jen na úřadě. Asi tak. Ano, jsem s manželem do teď. Pravda je, že vztah byl krásný asi 3 měsíce. Poté, jako všichni černí muži, začali problémy. Protože v Keni se muži mohou ženit vícekrát. Stresu a všeho bylo až moc. Shodila jsem 15 kg. Probrečela skoro celý měsíc. On se vzpamatoval a byl klid tak půl roku. Já bez peněz, prosila jsem rodinu a kamarády o zaslání trochu peněz. Hrůza! Proto jsem zhubla. Muž nějak nechápal, že nemůže odejit do práce a nechat mě tu bez šilinku. Muži! Protože bíla žena se v Keni přeci stará o muže a nejlépe i celou jeho rodinou! Později jsem mu vysvětlila co a jak o životě v Evropě a začalo to byt lepší. Začal se trochu starat. Já chytla práci barmanky (na černo), takže jsem vydělala na nájem. Předtím jsem byla na ulici v klasickém shopu se zeleninou s (dnes už) velmi dobrou kamarádkou. Pomáhala jsem prodávat a tak jsem měla každý den 100 šilinku pro sebe. Zároveň jsem se učila anglicky (od dětí) a svahilsky. Přesto, že jsem byla v té nejchudší vrstvě, moc se mi to líbilo a líbí do dnes! Hodně času hladová, ale na vše si zvyknete. Speciálně když vité, kolik děti v okolí nemá ani to co vy!


Věřila jsem advokátovi, policii a imigračnímu. Na úřadech přeci nemůžou bít špatní?! Pracují pro vládu. Chyba! A to je v Keni to jediné a nejhorší: korupce a korupce! Nechají vás v klidu v problémech, pokud nedostanou pěkný balík. Nejhorší je, že nemáte nikde, ale nikde odvoláni! Máš peníze? Zaplať a dostaneš, co potřebuješ a rychle! Takže všichni „muzungu“, jak nás tady nazývají, platí a platí a jsou v klidu.

A neuvažovala si nad tým, že sa vrátiš späť do Čiech? Ako dlho tam už vlastne žiješ?
Už 3 a něco. Neuvažuju. Je tu nádherně. Já si nedovedu představit život opět v Čechách. Ta volnost tady je úžasná! Na pláž nemusíte mít ani kačku. Prostě, jděte relaxovat, zaplavat si. Oceán je úžasné afrodiziakum! Neměnila bych! A vysedávat po restauracích celé dny, nakupovat v marketech, to jsem dělala doma. Tady? Chudá, ale šťastná!


A ako vyzerá tvoj bežný deň? Čo robíš?
Teď momentálně žádny job. Jen pomáhám jedné kamarádce se shopem a staráme se průběžně o jejího manžela z Anglie. Je velmi starý a nemocny s kyčlemi. Ono to vypadá, že se tu poflakuju, ale život je tu těžký bez peněz. Zaplať bůh, jsou tu i srdeční lidé, kteří pomůžou. Tak mam teď novou rodinu. Tady žiji převážně důchodci a ti se mají dobře. Kurz eura je velmi dobrý, takže spoustu peněz v keňských šilinkách. A to se libí africkým děvčatům. Umějí to s muži velmi dobře! Maji vše co chtějí a ještě živí černého přítele. Smíšené vztahy tu jsou jako biznis. Žádny rešpekt, obzvlášť ne laská!!! Neexistuje tady láska. Ta je jen mezi domorodými. A i tak akceptuji navzájem, když si partner užívá s Evropanem a živý tak jejich rodiny. Je to děsivé. Já si to užila na vlastní kůži. Přesto, že jsem bíla, ale bohužel, bez peněz! A tak to musíš akceptovat.


Vravíš, že ťa tam drží príroda. Čo by si odporučila vidieť?
Národní parky. Safari je úžasné, kdekoliv. Vesnice, ty chudé děti bez rodičů, palmy, ovoce, oceán… Prostě exotika a svoboda. Po ulicích můžeš chodit, sednout si kde se ti líbí. Sedíš na patníku a nikdo neřeší, co tam děláš. Já to neumím popsat, jak to vidím a cítím. Zkráceně řečeno, co mě tak napadá, jako „Vesničko má středisková“. Jo, asi tak, haha. Jen ten, kdo tu nebyl, to nedokáže pochopit. Keňa umí uchvátit srdce. A když se naučíš žít jejich způsobem, věřte, je to zábavné a hlavně svobodné.


A akí sú ľudia?
Veselí, ukecaní, srdeční a hlavně normální. Jasná arogance a drzost, pač, mají těžký život. Celé rodiny žijí společně, tak se lépe uživí. Tedy mluvím o těch chudých. Pak je tu, samozřejmě, sorta těch bohatých a ti už nejsou až tak „zábavní“. Evropsky vzduch sem proudí velmi rychle. Někdy si říkám, že Keňa ztrácí exotiku a to zvláštní, magické, nemůžu to popsat. Prostě, novoty z Evropy jsou občas devastující. Ano, pomoc chudým lidem, aby se měli lépe. Obrazně řečeno, jednoduchý příklad: Nosí barely s vodou na hlavě a z velké dálky. Po té jim company vybudují vodovod. “Hurá, voda je doma!” A rána z vrchu: “Začni platit vodu!“ V ten moment vědí, že život byl krásny předtím. Jsou srdeční a co je zvláštní, když jste ve vesnici a vidíte rodinu, která pravě jí ugaly či rýži, nikdy nemůžete projít, aniž byste pojedla s nimi.


Ako sa stravuješ?
Zcela normálně, africká jídla. Jak jsem už říkala, když nemáš peníze, žiješ, jak to jde, tedy jako místní vesničany. Ugali, rýži, brambory a ovoce, zelenina. Oni vari velmi chutná jídla. 

Aké konkrétne miesta odporúčaš navštíviť? Kde berieš turistov, keď ťa majú za sprievodkyňu?
Tsawo East, Malindy, Saud Coast, Kilifi, Mombasa a Gede... To jsou všechno krásná místa, speciálně Gede, starobylé stavby jako u nás hrady, či tak. Většinou si povídají mojí přátele v Čechách. A doporučí, dají kontakt.


Môžeš k tomu viac popísať, čo sa tam dá vidieť, kde sa to nachádza a podobne?
Ok, zkusím. Národní parky jsou pro safari, to znáte. Malindy je speciální pobřežní městečko, které miluji turisti. Nádherně čisté pláže. Je to oblíbené letovisko Italu. Gede je národní historický park, kde se dají vidět s průvodcem starobylé stavby za vlády sultána, ochočené opičky k tomu a mnoho druhů hadu, které odchycují v domech.



Pak je tu ZOO. Tedy Haller park, kde jsou k viděni skoro všechna zvířata z buse, kromě lvů a leopardů. Krmení krokodýlu. Pak mě napadá Najvasha. To je městečko asi 5 hodin za Nairobi severně. Počasí chladnější. Sem tam skoro jak podzim v Evropě. Zde je obrovská záhrada, kde pěstuji růže, a vyváží se z Afriky. Nádhera. Kilimandžáro. Úchvatné, můžete ho vidět z Tsawo East, na safari. Je tu k vidění tak mnoho!


Aký si mala najväčší zážitok počas tých troch rokoch, čo tam žiješ?
Tak to musím přemyslet. Celé ty roky jsou jeden zážitek. To se vážně nedá. Ať přemýšlím jak chci, je toho tolik. V Liberci byl život stereotypní a nudný. No vidíte?! Teď vím na 200%, proč se mi tu líbí. Jeden zážitek celé 3,5 roky. Když neumíte řeč! A to že vážně. Rozuměla jsem jakž takž, ale nedokázala jsem odpovědět. Takže ruce nohy. To byla největší zábava. Dnes už mluvím tak, že skoro zapomínám česky. Pak jsem byla ve vesnicích. Viděla jsem ty malá prcky, jak si hrají v louži na cestě. Byla jsem tak dojata, skoro jsem brečela. Dnes? Dnes vím, že to je pro ně nejlepší zábava. Tohle hraní pamatuju já. Dnešní děti znají jen mobily.


Učit se vařit afrojídla jako ugali, pilau, u toho jsem se nasmála nejvíc. Pač, ženy z vesnic nechápaly, že by „muzungu“ tj. bíly člověk, dokázal něco tak obyčejného a hlavně, to je pro ně (tedy my jsme pro ně) stále představou bohatých měšťáku, kteří se nechtějí dotknout ani jejich ruky. Natož jíst jejich jídlo! Mnohokrát jsem je dostala, když jsem se jim vrhala na pomoc s čímkoliv. Smály jsme se do aleluja. A to jsou pro mě ty nejkrásnější zážitky. Usměvavé tváře tzv. beach boys. Lžou a miluji vás při prvním setkání. Nabízejí sňatek, časem si zvyknete a stane se to pro vás zábavou.


Plánuješ tam už ostať?
Ano.

Dobre Marcela, ďakujem za rozhovor. Je ešte niečo, čo by si chcela odkázať ľuďom, ktorí to budú čítať? 
Co bych chtěla podotknout. V žádném případě tu nejsou špatní lidé, jak se dostávají zprávy do Evropy! Všechno je to na nás! Co chcete udělat, uděláte. Nikdo vás k tomu nenutí. Tím chci říct, že je pravda, jak vás zkoušej o peníze. Samozřejmě, živí se, jak umí a je na vašem rozumu, co dáte, co chcete pomoc nebo prostě, ignorujete. Muži věří, jak je místní děvčata miluji a dají jim i to poslední, co mají. Tohle však není kontinentem! Pravda? To se jim může stát kdekoliv. Pač, muži tady nepřemyslí mozkem. Sorry, ale to je tady o bílých mužích holá skutečnost. Ženy jsou trošičku chytřejší, ale i my věříme v lásku. No to je život. A fámy o teroristech jsou také zveličovány. I tohle vás potka v celém světě. Kdyby to tu bylo tak hrozné, nežilo by tu spoustu Evropanů. Turisti, jezděte! Je to oáza. Nejlepší dovolená je v malém městě či ve vesnicích. Co preferujete, luxusní hotel nebo poznat reálny život v Keni. Zapomněla jsem, nejlepší zážitek je pro mě cestovaní v „matatu“. Malý mikrobus, zastaví vám, kde chcete. Řidiči jsou šíleni. Muzika řve, že neslyšíte vlastního slova, ale kde to zažijete v Evropě? Musíte na zastávku a je to nuda! Haha, vážně. 
Takže, welcome to Kenya!




No comments

Mira Wild, 2017. Powered by Blogger.